Čínští vědci našli záhadnou ponořenou pyramidu. Stvořila ji supercivilizace před dobou ledovou

Lenka Bělská | 30. 11. 2022

Zkušený potápěč Geng Wei si nasadil brýle a ponořil se do vod čínského jezera Fuxian. Pomalými pohyby mířil do hlubin, když ho něco zaujalo. Dno vypadalo podivně. Rukou se opatrně dotkl kamene pokrytého rostlinami. V tu chvíli mu to došlo. Objevil ztracené město.

Třetí největší sladkovodní čínské jezero Fuxian měří okolo 212 kilometrů čtverečních a je hluboké 154,8 metrů. Spojuje okresy Chenjiang, Jianchuan a Huaning v provincii Yunnan.

Ve starověkém městě Petra našli vědci zázrak. Tak geniální vynález bychom stěží dnes postavili
Magazín

Ve starověkém městě Petra našli vědci zázrak. Tak geniální vynález bychom stěží dnes postavili

Koluje o něm řada legend. Jedna říká, že pokud je nebe bez mráčku a nefouká vítr, z nedalekých hor lze spatřit pod hladinou siluety připomínající budovy a ulice. Další vypravuje příběh rybáře jménem Zhang Yuxiang. Když se jednoho dne na podzim vracel z lovu domů, všiml si, jak z jezera stoupá záře ve tvaru disku. Neznámý objekt nejdříve rozvířil vodu a poté prudce vzlétl do vzduchu.

Pyramida v jezeře Fuxian

Geng Wei byl přesvědčen, že našel základnu neznámé civilizace. Hlubinami jezera Fuxian se stal doslova posedlým a trávil v nich každou volnou chvíli. Následně o svých poznatcích sepsal zprávu a poslal ji archeologům.

Odborníci byli překvapeni. Téměř ihned se na místo vydal speciální tým potápěčů vybavený těmi nejmodernějšími technologiemi. S jejich pomocí objevili zcela nový svět o rozloze 2,4 až 2,7 kilometrů čtvereční. Tvořily ho zdi, dlážděné ulice, vysoké schody, ale také budova připomínající koloseum a objekt ve tvaru pyramidy.

Vědcům léta nedala spát záhada starověkých kuliček. Teď ji rozluštili. Jsou hrozně zklamaní
Magazín

Vědcům léta nedala spát záhada starověkých kuliček. Teď ji rozluštili. Jsou hrozně zklamaní

„Na stavbu jehlanu byly použity kameny označené zvláštními rytinami,” vysvětluje odborník na starověk Giorgio A. Tsoukalos. „Na jednom z kvádrů jsme našli kruh s radiálními čarami představující slunce. Na jiných byly zase vytesány ploché tváře s vroubkovanými zuby. Co ale tyto obrázky představují, netušíme,” přiznává. 

Hádanka v jezeře Fuxian

Nález nového světa v hlubinách jezera byl vědci označen za „mimořádný”. Otázkou ale zůstávalo, co přesně odborníci s detektory odhalili. Historické prameny se totiž o žádné civilizaci, jejíž město zatopila voda, nezmiňují. Fuxian se navíc vytvořilo v době před poslední dobou ledovou, tedy před asi 10 tisíci lety. Mohla v té době existovat tak vyspělá kultura?

Zdroj: Youtube

Experti vrtí hlavou ve znamení nesouhlasu a odkazují se na fakta. Světlo na záhadu vrhl objev hrnce, který je podle radiouhlíkového datování starý 1750 let. Někteří historici si tedy myslí, že metropole byla součástí starověkého království Dian, jež se během let 279 př. n. l. až 109 př. n. l. rozprostíralo v centrální severní části Yunnanu. Pravděpodobně byla postavena na březích jezera, jež se během několika let rozšířilo. Město se tak ocitlo pod hladinou. K rozluštění hádanky tak bude nutný další archeologický výzkum.

Zdroj:

www.chinadaily.com, www.collective-spark.xyz, www.ancient-origins.net

Tagy doba ledová Geng Wei Giorgio A. Tsoukalos jezero Jün-nan