Není jasné, k čemu mohl tunel sloužit. Teotihuacán byl dlouho významným městem se složitou historii. Navíc její velká část nebyla dosud rozluštěna. Město Teotihuacán patřilo v předkolumbovské éře k největším v Americe a žilo v něm nejméně 125 000 lidí.

Měsíční pyramida jako dědictví a brána

Měsíční pyramida byla v oblasti ještě před příchodem Aztéků, kteří přišli do Mezoameriky na počátku 13. století. V té době byli lovci a sběrači a vyvýšená Měsíční pyramida jim učarovala.

Komplex s 12 pyramidovými plošinami, shromaždištěm a oltářem byl postaven v prvním století a poté sedmkrát překryt další pyramidou.

Nyní na místě probíhá projekt nazvaný Pyramida Měsíce, jehož cílem je vyhloubit tunel. Projekt byl zahájen v roce 1998 a bylo zde nalezeno již více než 150 obětních předmětů. Poté byla objevena další podzemní skrytá chodba, možná podzemní svět.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Tajemné tunely

Tajný tunel pod slavnou pyramidou severovýchodně od Mexico City je překvapivě dlouhý. Táhne se od centrálního náměstí známého jako Plaza de la Luna až k nedaleké pyramidě. Přitom je 10 metrů hluboký. Na první pohled je podobný jiným tunelům, které byly objeveny v nedávné době, například pod Chrámem opeřeného hada. Ale tento by mohl skrývat dávné tajemství. Do tunelu se však nikomu nepodařilo vstoupit a byl objeven díky metodě známé jako elektrická odporová tomografie, která vytváří snímky podzemních prostor.

Podsvětí v předkolumbovských civilizacích

Tunel pod druhou největší stavbou ve starověkém městě (největší je pyramida Slunce) odráží velké teotihuacánské památky. Může být jakýmsi symbolickým ztělesněním podsvětí v systému víry předkolumbovské.

Mohl by být vybudován 2 000 let starou civilizací, o níž se předpokládá, že předcházela Aztékům, kteří toto místo později obsadili.

Tým archeologů pracoval na konzervaci centrálního náměstí, když na tunel náhodou narazili. Nabízí se tak možnost, že pyramida Měsíce pravděpodobně sloužila k rituálům a lidským obětem. Skrytá místnost a její tunel by podle nich mohly souviset s pojetím podsvětí starověké kultury. Na okolních pohřebištích totiž bylo nalezeno mnoho lidských ostatků.

Proč tunel?

Tunely jsou s mexickými pyramidami spojeny. Ale již dříve objevený tunel v Pyramidě Slunce nepřinesl mnoho informací. Jeho vchod poblíž Aleje mrtvých vedl do místnosti ve tvaru čtyřlístku, která již byla vyrabována, ale pravděpodobně i ona sloužila k rituálům.

Roku 2003 byl odhalen další tunel v Chrámu opeřeného hada, který vypadal jako skladiště obětních darů. Bylo zde objeveno 75 000 artefaktů!

Tunel, který vede do jižní části náměstí Měsíce v Teotihuacánu, je nejnovějším fascinujícím nálezem, který bude ještě dále zkoumán. Lidské kostry byly nalezeny i v jiných tunelech vyhloubených v Měsíční pyramidě, takže je možné, že podobné ostatky se mohou nacházet i uvnitř nově objeveného tunelu.

Zdroje:

www.foxnews.com, www.nationalgeographic.org, www.grunge.com