Pyramidové stavby byly postaveny především počátkem nového věku před vznikem říše Aztéků a byly považovány za významná centra moci a kultu. Pyramida Měsíce je nižší než Pyramida Slunce, ale jsou si velmi podobné vzhledem a konstrukcí. Obě pyramidové stavby jsou postavené z kamene a jsou obklopeny komplexy chrámů a paláců. Teotihuacán je také domovem dalších pyramidových staveb, jako je například Pyramida Pána Měsíce nebo Pyramida Pána Slunce.

Pro tyto stavby se vžil obecný termín pyramidové stavby. Patří sem „pyramidy“ v Mezopotámii a v západní Africe, které byly postaveny především v době starého Egypta a byly považovány za významná centra moci a kultu.

Skutečně ze zlata?

V Mexiku se nacházejí také pyramidové stavby, které byly postaveny především z kamene a nebyly zlaté. I proto zde nikdy nebylo nalezeno žádné zlato. A o to podivnější je nález těchto podivných zlatých koulí, jež byly nalezeny v tunelu pod mexickou pyramidou v Teotihuacánu. Koule leží pod Chrámem opeřeného hada, starobylou šestistupňovou stupňovitou pyramidou vzdálenou pouhých 30 mil od Mexico City.

Archeologové dodnes nevědí, kdo a proč toto místo postavil, a proč stavby vznikly nad obrovskými podzemními tunely. V jednom z těchto tunelů se povalovaly na zemi stovky zářících zlatých koulí, jež byly nalezeny při archeologických vykopávkách pomocí robota vybaveného kamerou u jedné z nejvýznamnějších staveb předhispánského města.

"Vypadají jako žluté koule, ale jejich význam neznáme. Je to bezprecedentní objev," řekl archeolog Jorge Zavala poté, co byly v jedné z komor nalezeny stovky jasných žlutých kuliček o průměru 3,8 až 12 centimetrů. Samotné koule jsou vyrobeny z hlíny a jejich povrch je pokryt pyritem, takzvaným "zlatem bláznů". Nejedná se tedy o skutečné zlato. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Zlatá komora pod pyramidami

Díky těmto koulím byla komora, kde byly nalezeny, pojmenována jako zlatá. Dodnes se jedná o jeden z nejzáhadnějších archeologických objevů poslední doby. Navíc se ukázalo, že povrch celé komory, kde tyto koule ležely, byl zpočátku pokryt magnetitem, pyritem a hematitem, což jí dodávalo vzhled z ryzího zlata. Na místě se, stejně jako v celém komplexu, konaly četné rituály, které měly být skryty před běžnými lidmi. Z neznámých důvodů byl tento tunel kolem roku 250 n. l. zapečetěn, jako by se jej někdo snažil skrýt.

Ač se tedy nejedná o skutečné zlato, ale o minerály, které se mu silně podobají, jako například pyrit, koule vypadaly jako zlaté. V průběhu staletí se tato látka vlivem oxidace změnila na žlutozlatý jarosit. Pokud však obnovíte vzhled koulí z doby, kdy byly vytvořeny, budou vypadat jako hladké a krásné lesklé koule, které vypadají, jako by byly vyrobeny ze zlata.

Teotihuacán byl ve své době jedním z největších měst na světě, kde široké cesty, vysoké hradby, složité stavby a velkolepé pyramidy vybudovala tajemná civilizace. Ta byla stejně vyspělá jako staří Egypťané.

Zdroje: lostworlds.org, nexusnewsfeed.com