Bylo 23. listopadu roku 1935. Průzkumník byl v šoku. Kopec, tyčící se do výšky 1264 metrů, vypadal jako egyptské pyramidy v Gíze. S tím rozdílem, že byl pokrytý bílým sněhem. Jeho existenci potvrdili i další členové polární expedice. Nehostinná končina však nedovolala zahájit podrobný průzkum.

Hora bez jména se nachází na souřadnicích 79°58'39.25”S 81°57'32.21”W, v jižní části pohoří Ellsworth. „Kdyby neměla typický jehlanovitý tvar, byla by úplně obyčejná," říká Mauri Pelto, profesor environmentální vědy na Nichols College v Dudley, Massachusetts. „Jelikož se na ni ale každý může podívat z aplikace maps.google z pohodlí svého domova, vyvolala senzaci."

Pyramida v Antarktidě

Satelitní snímky pyramidy byly poprvé zveřejněny v roce 2009. Od té doby se objevila řada teorií o jejím původu. Ufolog Dr. Michael Salla například tvrdí, že antarktický jehlan je pouze jedním z článků celosvětové sítě přenášející energii.

Záhadolog David Childress tuto hypotézu rozpracoval. Myslí si, že horu nevytvořila Matka příroda, ale starodávná vyspělá civilizace, která obývala Antarktidu před 15 až 20 miliony lety. V té době totiž byla tato ledem a sněhem pokrytá krajina zelenou oázou.

„V období středního miocénu tvořily oblast husté deštné pralesy podobné těm, jež jsou dnes na Novém Zélandu," vysvětluje doktorka Vanessa Bowman. „Později byl kontinent pokryt klečí a teplota byla si o 11 stupňů Celsia vyšší než dnes."

Původ ledové pyramidy v Antarktidě

I přesto, že Antarktida byla kdysi plná života, podle věděckých poznatků ji tehdy lidé obývat nemohli. První pračlověk z rodu Homo, schopný chodit po dvou a využívat nástroje, žil pravděpodobně před 3,2 miliony lety. Jaký je tedy původ záhadného jehlanu? Geologové mají jasno.

Zdroj: Youtube

„Pyramidový tvar je důsledkem eroze," říká Mauri Pelto. „K ní dochází, když sníh nebo voda zaplní během dne trhliny v hornině. Když pak padne noc a teploty klesnou pod nulu, zmrzlý led se rozpíná. To vede k vytvoření větších puklin, jež mohou způsobit odlomení celých skalních částí," vysvětluje. Stejným způsobem se formovaly i další pyramidové hory, například slavný Matterhorn v Alpách nebo Mount Bulandstindur na Islandu.

Zdroj:

www.bbc.co.uk, www.cbsnews.com, www.iflscience.com