Rozhlasová čepice nebo klobouk se navíc v historii hlásil ke slovu vícekrát. Připadá vám zbytečný? Ve 30. letech měli jiný názor.

V roce 1931 se na trhu objevil neobvyklý vynález, který se stal známý jako Draagbare radio neboli Radio Hat. Vynález poprvé představil britský filmový časopis Pathetone Weekly, který se v letech 1930 až 1941 zabýval podivnými módní trendy. Byla to sice premiéra, ale pak se klobouk anebo čepice se stejným účelem ještě objevila několikrát. Zprvu vypadal klobouk jako slamák, z něhož trčely dvě antény, pak ale přešel proměnou před cylindr až ke slušivým dámským kloboukům v několika barvách, i se stuhami a peřím.

Historie klobouku je mnohem starší

Ač se v pramenech hovoří o 30. letech, radiový klobouk už spatřil světlo světa v letech dvacátých. Již na počátku 20. let 20. století je na fotografii z Knihovny Kongresu zachycený muž s rozhlasovou čepicí podobnou té z Pathetone Weekly. Pak rozvířil módu ve třicátých letech, ale skutečné šílenství vypuklo až v letech padesátých. A kde jinde než v Americe, kde představil brooklynský obchod s novinkami v roce 1949 takzvaný "rozhlasový klobouk muže z Marsu". A nastalo nákupní šílenství, které trvalo až do počátku 50. let. V roce 1955 klobouky zmizely z trhu s vynálezem tranzistorového rádia.

Na jeden z dámských klobouků z Marsu se podívejte na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Rádio na hlavě i v hlavě

Rádiový klobouk byl v podstatě rozhlasový přijímač zabudovaný do klobouku, který umožňoval uživateli poslouchat oblíbené rozhlasové stanice na cestách. Byl to vlastně takový walkman anebo diskman, obdoba dnešních sluchátek, bez nichž mnozí nedají ani ránu.

Ačkoli se to může zdát jako podivný nápad, Radio Hat byl inovativní vynález, který v té době představoval významný pokrok v přenosné technologii.

Vynálezce posedlý rádiem

Rádiový klobouk navrhl nizozemský vynálezce Hugo Gernsback, který byl vlivnou osobností v počátcích science fiction. I jinak byl Gernsback také plodný vynálezce a vydavatel, který založil několik časopisů, včetně Radio News a Modern Electrics. Jeho fascinace technikou a budoucností ho inspirovala k vytvoření rozhlasového klobouku, který podle něj změnil svět přenosné zábavy. 

Co byl Radio Hat?

Rádiový klobouk se skládal z malého rádiového přijímače, který byl připojen ke sluchátkům a připevněn na přední část klobouku. Přijímač byl přitom napájen dvěma tužkovými bateriemi a měl dosah přibližně 50 km, což uživateli umožňovalo poslouchat rozhlasové vysílání ze značné vzdálenosti. Konstrukce byla poměrně jednoduchá a účinná, proto se rádiový klobouk stal oblíbenou novinkou.

Klobouk byl prodávaný jako revoluční výrobek, který změní způsob, jakým lidé poslouchají rádio. Reklamy vyzdvihovaly pohodlí a svobodu, kterou rozhlasová čepice poskytovala, a umožňovala lidem poslouchat oblíbené programy při jiných činnostech, například při chůzi, práci na zahradě nebo dokonce při řízení auta. Klobouk Radio Hat byl také propagován jako módní doplněk, v reklamách se objevovaly ženy ve stylových kloboucích s nástavcem Radio Hat.

Výroba byla ukončena

Navzdory počáteční popularitě nakonec Radio Hat upadl v nemilost a jeho výroba byla koncem 40. let 20. století ukončená. S nástupem pokročilejších přenosných technologií, jako jsou tranzistorová rádia, se totiž Radio Hat stal zastaralým. Když se na něj dnes podíváme, je pro nás spíše úsměvným a zcela zbytečným zařízením, ale také zajímavým artefaktem minulé éry a připomínkou vynalézavosti a kreativity vynálezců. Kromě toho je dnes Radio Hat i velmi vzácným sběratelským artiklem. Mít jej ve své sbírce chtějí milovníci historických rádií a sběratelé neobvyklých vynálezů.

www.atlasobscura.com, en.wikipedia.org/wiki/Radio_hat, rarehistoricalphotos.com