Ve vesmíru se objevil záhadný obří téměř dokonalý kruh. Vědci nemají vysvětlení

Vesmír

Vesmír

Foto: greenbutterfly / Shutterstock

Vědci z Western Sydney University společně s mezinárodním týmem odborníků objevili poblíž naší sousední galaxie záhadný kruhový prstenec, který by mohl být prvním známým případem mezigalaktického pozůstatku supernovy - pozůstatku explodované hvězdy, staré až 7 000 let. Zatím však nemají vysvětlení, co je záhadný objekt přesně zač. 

Tento pozůstatek, který vědci označili jako "potulný" pozůstatek supernovy a pojmenovali jej J0624-6948, se s největší pravděpodobností nachází ve Velkém Magellanově mračnu - satelitní galaxii Mléčné dráhy. Jeho poloha naznačuje dosud nepozorovaný původ.

Objev byl publikován v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society a jeho hlavní autor, profesor Miroslav Filipovic z University's School of Science, jej označil za vzrušující a vyvolávající mnoho nezodpovězených otázek.

Téměř "dokonalý" kruh

Jde totiž o téměř dokonalý kruhový rádiový objekt, který má navíc plošší radiový spektrální index, chybí mu výrazná centrální galaxie jako možný hostitel a má větší zdánlivou velikost, než doposud objevené a vědcům více známé objekty.

Zdroj: Youtube

Může to být jakýsi pozůstatek intergalaktické supernovy, která vznikla v důsledku exploze hvězdy na okraji Velkého Magellanova mračna, a která prošla supernovou typu "Ia" s jednou degenerací, což zahrnuje explozi dvou hvězd obíhajících kolem sebe.

Objekt J0624-6948 byl poprvé objeven pomocí radioteleskopu Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP) spravovaného CSIRO - jednoho z několika radioteleskopů nové generace, které odhalují nové vlastnosti vesmíru.

Vesmír má asi tvar plaveckého kruhu

Vědci zjistili, že vesmír není nekonečný. Snaží se zjistit, co se nachází za ním

Tyto nové radioteleskopy dokáží zachytit celou řadu sférických objektů a díky kombinaci vysoké citlivosti, dobrému prostorovému vzorkování a širokému plošnému pokrytí obohacují naše znalosti o vesmíru.

Záhadný vesmírný objekt je stále předmětem zkoumání. Vědci se snaží přijít na kloub tomu, co je tento "dokonalý" radiový objekt skutečně zač. 

Zdroje:

scitechdaily.com

quicktelecast.com

www.newsbreak.com