Jak sbalit chlapa na prvním rande: Radám z příruček pro ženy z roku 1938 se od srdce zasmějete

Lenka Bělská | 17. 2. 2023

Rendez-vous. Magické slovo, které vzbuzuje mírné vzrušení. Jeho cílem je lépe poznat objekt vašich sympatií a zhodnotit, zda je hoden další náklonnosti. Tyto schůzky mají bohatou historii. Není tedy divu, že v různých publikacích vycházely tipy, jak se neztrapnit a odejít domů se vztyčenou hlavou.

www.rarehistoricalphotos.com, www.g.cz, www.cs.wikipedia.org

Rande, jako společenská událost, má řadu pravidel, která byla definována především uměním. Literatura, filmy, seriály, články v časopisech, internetové portály nebo videa na sociálních sítích. Všechny tyto zdroje upozorňují, jak se na schůzce chovat a čeho se vyvarovat.

Řada z nich doporučuje být hlavně sám sebou, nešetřit úsměvy a vyhnout se dvojsmyslným poznámkách. Zároveň by se měl člověk ukázat v tom nejlepším světle. Tabu by měly být jakékoliv fyziologické projevy, tesknění nad minulostí, pomlouvání bývalého partnera, otázky zaměřené na zdravotní stav nebo výši platu. Mohlo by se zdát, že tyto rady jsou výdobytkem současnosti, opak je ale pravdou. Byly ceněné i před téměř sto lety.

Kterou ze svých 4 žen Karel IV. nejvíc miloval? Nejkrásnější, čtrnáctiletou. Skončila tragicky
Magazín

Kterou ze svých 4 žen Karel IV. nejvíc miloval? Nejkrásnější, čtrnáctiletou. Skončila tragicky

Důkazem toho je článek publikovaný v časopise Click Photo-Parade v roce 1938 s názvem Průvodce chování nezadané ženy, jež se touží přijatelně zadat.

Rady dívkám před 100 lety

Výpravné fotografie názorně ukazují, čeho by se mladá vdavekchtivá slečna měla na prvním rande vyvarovat. „Pokud musíte mít podprsenku, noste ji. Dbejte na to, abyste neměla zmačkané punčochy a hlavně nenechte svého společníka čekat. Jakmile dorazí, pozdravte ho s úsměvem na rtech.”

Toto je rekonstrukce tváře neandrtálky. Je to nejkrásnější žena, co jsem viděl, tvrdí vědec
Magazín

Toto je rekonstrukce tváře neandrtálky. Je to nejkrásnější žena, co jsem viděl, tvrdí vědec

Průvodce také upozorňuje, co mužům na ženách vadí. „Nepůjčujte si jeho kapesník, abyste ho neznečistila rtěnkou a nepoužívejte zpětné zrcátko v autě k úpravě svého líčení.” Make-up si mají dámy vždy kontrolovat v soukromí.

Největším problémem je podle časopisu familiárnost. Svůj doprovod by slečny neměly škádlit nebo mu otevřeně projevovat náklonnost. Akorát ho tím prý ztrapňují. Zakázaná je také konverzace s jinými hosty nebo klábosení s obsluhou.

Být ženou

Fotografie ukazují, že žena by měla být vždy elegantní. „Neseďte v podivných pozicích a nikdy nevypadejte znuděně, i když jste. Buďte ve střehu a pokud musíte žvýkat žvýkačku, dělejte to potichu a se zavřenými ústy.”

Slečny by si také měly dávat pozor na zbytečné brebentění a rozhodně by se měly vyhnout sentimentalitě. „Pokud jste na parketu, nemluvte, protože, když muž tančí, chce jen tančit.”

Poslední varování přichází ohledně konzumace alkoholu. „Raději abstinujte a zachovejte si důstojnost. Nadměrné pití vyvolává v dívkách pocit, že jsou chytřejší, ale většinou to je naopak.”

Tagy časopis randění umění