Rakovina mandlí

Nové výzkumy naznačují významnou souvislost mezi lidským papilomavirem (HPV) a rakovinou mandlí, což zdůrazňuje význam prevence a pravidelných lékařských prohlídek.

Rakovina mandlí vzniká v důsledku abnormálního růstu buněk v mandlích, které jsou důležitou součástí imunitního systému těla a nacházejí se v zadní části krku. Mezi příznaky často patří potíže s polykáním, přetrvávající podráždění hrdla, otok krku, bolesti uší a ztuhlost čelisti. 

Příznaky rakoviny mandlí:

potíže s polykáním

pocit cizího tělesa v krku

krev ve slinách

exulcerace (vředovatění)

zápach z úst

bolest, vystřelující až do ucha

K diagnóze bohužel běžně dochází až v pozdějších stadiích, kdy se rakovina již rozšířií do okolních lymfatických uzlin. Řada lidí ji totitž běžně zamění za běžnou angínu. Ta však většinou během týdne odezní, zatímco příznaky rakoviny mandlí přetrvávají i s úžíváním antibiotik. 

Účinné strategie léčby rakoviny mandlí zahrnují kombinaci chirurgického zákroku, radioterapie a chemoterapie. Včasné odhalení významně zvyšuje úspěšnost léčby, proto je pro osoby s přetrvávajícími příznaky zásadní, aby neprodleně vyhledaly lékařskou pomoc.

Přestože přesné příčiny rakoviny mandlí zůstávají neobjasněné, lékaři stále častěji připisují její vznik infekci HPV. HPV, pohlavně přenosný virus, byl zjištěný u významné části případů rakoviny mandlí ve Spojených státech. 

Pozoruhodné je, že rakovina mandlí související s HPV se obvykle projevuje v mladším věku a lépe reaguje na léčbu. Riziko vzniku rakoviny mandlí může zvyšovat několik faktorů, včetně užívání tabákových výrobků a alkoholu a také infekce HPV. 

Jak se chránit

Přijetí preventivních opatření se proto stává nezbytným pro zmírnění těchto rizik a ochranu celkového zdraví. Nejdůležitějším pravidlem je vyhnout se tabáku. Skoncování s užíváním tabáku významně snižuje riziko vzniku rakoviny mandlí. 

Je rakovina mandlí léčitelná?

Zdroj: Youtube

Pro stávající uživatele je nejdůležitější konzultovat strategie odvykání kouření s poskytovateli zdravotní péče. Doporučuje se omezit konzumaci alkoholu, přičemž pokyny doporučují maximálně jeden nápoj denně pro ženy a dva nápoje denně pro muže.

Význam mají také pravidelné zubní prohlídky. Ty hrají zásadní roli při včasném odhalení rakoviny. Zubní lékaři mohou odhalit přednádorové změny v ústech, což usnadňuje včasný zásah.

Zvážit lze také očkování proti HPV. Očkování proti HPV nabízí proaktivní přístup k prevenci rakoviny související s HPV, včetně rakoviny mandlí. Konzultace se zdravotníky může pomoci určit vhodnost očkování proti HPV na základě individuálních zdravotních profilů.

Informovanost o příznacích rakoviny mandlí, rizikových faktorech a strategiích prevence je klíčová pro podporu včasného odhalení a optimálních výsledků léčby. Přijetím preventivních opatření a upřednostněním pravidelných lékařských prohlídek mohou jednotlivci aktivně snížit riziko vzniku rakoviny mandlí, a tím podpořit dlouhodobou pohodu a zdraví.

Zdroje: my.clevelandclinic.org, www.cancerresearchuk.org, www.pristyncare.com