Nenápadný zabiják

Zásadní u tohoto druhu rakoviny zůstává její včasná detekce. Ta ale bohužel není jednoduchá. Příznaky jsou zpočátku nejednoznačné a pacient je může poměrně snadno zaměnit za běžné problémy se žlučníkem. 

Rakovina žlučníku a žlučových cest se může projevovat běžnou nevolností, zvracením, nadýmáním nebo říháním. Jako další příznaky může postižený pociťovat odpor k tučným a smaženým jídlům, bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad. 

Pokud však pacient dlouhodobě trpí nechutenstvím a výrazně hubne, měl by zpozornět. Nádor v pokročilejším stádiu může blokovat odtok žluči. Ta se hromadí ve žlučovodech a žlučové barvivo prostupuje do krve. 

Jako důsledek zvýšeného množství bilirubinu v krvi pacient zežloutne. Indikátorem rakoviny žlučníku a žlučových cest je také světlá, až světle šedá barva stolice a zároveň tmavá, rezavě hnědá moč.

Při diagnostice rakoviny žlučníku a žlučových cest se doporučuje opatrnost při zvažování biopsie, protože s sebou nese riziko rozšíření onemocnění. Nejlepší cestou, jak se tohoto druhu rakoviny zbavit, je operace prováděná vysoce kvalifikovanými onkochirurgy, kteří se specializují na rakovinu žlučníku. 

Záblesk naděje

Pro některé druhy rakoviny žlučových cest, jako je například periferní cholangiokarcinom, existuje záblesk naděje, protože jej – díky rozvoji technologií – lze nyní přesněji diagnostikovat a léčit chirurgickou léčbou.

Jaké jsou příznaky rakoviny žlučníku? Podívejte:

Zdroj: Youtube

Skutečné změny v léčbě rakoviny žlučníku a žlučoých cest přicházejí také v oblasti imunoterapie a cílených léků. Některé druhy imunoterapeutických léků údajně vykazují slibné výsledky u nádorů s vysokou mutací.

Pokud nádor nelze řešit operací, která pacientovi dává největší naději na uzdravení, provádí se alespoň zprůchodnění žlučovodu stentem s cílem obnovit opětovné proudění žluči. Stent je nutné přibližně každé tři měsíce měnit. 

Léčba rakoviny žlučníku a žlučových cest se vyvíjí a nabízí alespoň malou naději těm, kteří čelí těmto náročným diagnózám. Díky včasné detekci, pokročilým chirurgickým znalostem a převratným léčebným postupům dosahuje lékařská komunita stále větších pokroků.

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, www.sciencedirect.com, www.ncbi.nlm.nih.gov