Hrůzná smrt Ramsese III.

Ramses III. vládl Egyptu v letech 1186 až 1155 př. n. l. Díky počítačové tomografii se vědci nyní dozvěděli detaily jeho záhadné smrti. 

Nově vedený výzkum odhalil, že smrt Ramsese III. byla skutečně hrůzná. Zjistilo se, že na jeho zabití se pravděpodobně podílelo více útočníků. Použili různé typy zbraní, aby Ramsese III. připravili o život. 

Skeny vytvořené počítačovou tomografií neboli CT ukázaly, že na faraona útočil jeden útočník zepředu a jeden zezadu. Na jeho zabití byla použitá sekera a nůž. Důkazem jsou rány na různých částech faraonova těla. 

Zrentgenováním těla Ramsese III. se zjistilo, že faraon měl podříznuté hrdlo a amputovaný palec na chodidle. 

Smrtící ranou byla řezná rána na krku. Byla provedená ostrým nožem, který ihned přerušil funkci průdušnice a jícnu. 

Naopak palec na faraonově chodidle byl amputovaný za pomocí sekery. Balzamovači, kteří měli Ramsese III. na starost po jeho smrti, se však tuto skutečnost pokusili zakrýt. 

Nález vědcům vyrazil dech

Důkazem, že se balzamovači skutečně snažili poškozený palec Ramsese III. zamaskovat, jsou i silné vrstvy obvazů, které spolu s pryskyřicí pokrývaly faraonova chodidla. Když v 19. století probíhal jeden z pokusů o rozbalení mumie, chodidla se odhalit nepodařilo.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

To, co vědci odhalili za pomoci rentgenových snímků, jim skutečně vyrazilo dech. Neměli sebemenší tušení, jak hrůznou smrtí si Ramses III. musel projít. 

Mumie Ramsese III. byla vycpaná nejrůznějšími "výplňovými" materiály ve snaze jeho posmrtné tělo co nejvíce zkrášlit. Ani to však nezabránilo zjištění, jakým utrpením si těsně před svou smrtí procházel. 

Všichni, kdo se na smrti faraona podíleli, včetně jeho manželky Tiye a jejího syna Pentawera, byli postavení před soud a popravení. 

Po smrti Ramsese III. se novým vládcem Egypta stal Amun-her-khepeshef, kterého jmenovali Ramsesem IV. 

Zdroje: medium.com, owlcation.com, www.ancient-origins.net