Z hodných prarodičů sériovými vrahy: Staříci za své činy dostali trest smrti

Nataša Slánská | 15. 12. 2020

Ray Copeland se nikdy nenaučil vydělávat peníze poctivou cestou. Bohužel si nepočínal moc šikovně ani v podvodech, a tak se každou chvilku ocitl ve vězení. Teprve na stará kolena vymyslel způsob, jak podvádět obchodníky a nebýt dopaden. Znamenalo to však, že přitom bude muset někoho zabít.  

Se školou Ray Copeland skončil už v šestnácti letech, aby pomohl rodičům vydělat na živobytí. Bylo to v době, kdy na Spojené státy udeřila hospodářské krize a mzdy se vyplácely mizivé. Ray se s nuzným způsobem života nespokojil, a začal proto krást dobytek a padělat šeky. V roce 1939 byl poprvé odsouzen k ročnímu vězení.

Nedlouho po propuštění potkal svou budoucí manželku Faye Wilson. Páru se záhy narodilo pět dětí a Ray se musel ohánět, aby je uživil. Když to nešlo poctivě, uchýlil se opět k podvodům. Jeho trik byl prostý: nakoupil dobytek, zaplatil za něj falešným šekem, a než se na to přišlo, dobytek zase prodal a opustil město.

Někdy to vyšlo, někdy ne. Ray si poseděl ve vězení hned několikrát, ale nebyl schopen vymyslet důmyslnější způsob, jak přijít k penězům. Soudci už nevěděli, co s ním, tak mu nakonec obchod s dobytkem zcela zakázali.
(Zdroj: www.thoughtco.com/serial-killers-couple-ray-faye-copeland-972702)

V roce 1984 Ray Copeland oslavil sedmdesátiny a s manželkou se usadil na farmě v malé vesničce Mooresville ve státě Missouri. Děti byly už dospělé a založily vlastní rodiny, Copelandovi mohli užívat důchodu a čerstvého vzduchu venkova. Farmářské aktivity jim však ztěžoval zákaz obchodu s hospodářskými zvířaty. Manželé si proto najali zaměstnance, který pro ně prováděl transakce pod svým jménem.

Brzy nato se Rayovi konečně povedl dokonalý podvod. Nakoupil dobytek, zaplatil falešným šekem, ale jeho jméno nikde nefigurovalo. Pod vším byl podepsán jeho zaměstnanec, kterého ale od té doby nikdo neviděl. Jako by se po něm slehla zem.

V roce 1989 zatelefonoval na policejní linku důvěry jistý Jack McCormick a tvrdil, že se ho jeho zaměstnavatel Ray Copeland pokusil na farmě v Mooresville zabít. Ve stodole prý viděl lidské kosti. Policisté byli zpočátku k tomuto oznámení skeptičtí, nicméně Ray Copeland měl u nich záznam, a tak si vyžádali povolení k prohlídce jeho farmy.

Prokletý statek Pohádka: Před řáděním vraha Roubala se zde děly ještě horší věci
Magazín

Prokletý statek Pohádka: Před řáděním vraha Roubala se zde děly ještě horší věci

Skupině vyšetřovatelů a psovodů nedalo moc práce najít na Copelandově usedlosti ostatky pěti lidských těl. Všechna patřila mužům, kteří byli zabiti střelou do temene hlavy. Balistický rozbor potvrdil, že střely vyšly z Rayovy pušky.

Policisté u farmáře našli také notýsek, kam si Ray zapisoval jména svých zaměstnanců. U dvanácti z nich, včetně pěti zavražděných, si zakreslil křížek. Bylo zřejmé, že se někde musí skrývat ještě dalších sedm mrtvých těl. Ta ale nikdy nebyla objevena.

Ray Copeland dlouho unikal zájmu policie z důvodu, že zmizelé muže nikdo nehledal. Šlo o bezdomovce nebo tuláky, kteří neměli stálé bydliště ani příbuzné. Soudce zajímalo, do jaké míry se na zločinech podílela Rayova manželka Faye. Neuvěřili jejímu tvrzení, že o vraždách neměla nejmenší ponětí, a odsoudili ji k trestu smrti stejně jako jejího chotě. Copelandovi se stali nejstarším párem v USA, který kdy odešel od soudu s hrdelním trestem.

Rozsudek však nakonec nebyl vykonán, protože Ray zemřel v roce 1993 přirozenou smrtí, zatímco čekal na datum popravy. Jeho ženě byl trest zmírněn na doživotí. V roce 2002 byla pro špatný zdravotní stav propuštěna na svobodu a zemřela následujícího roku v domě s pečovatelskou službou. Zanechala po sobě 5 dětí a 17 vnoučat.
(Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Ray_and_Faye_Copeland)

Tagy Dobytek Missouri podvod USA