Někdy se jeho myšlenky mohou zdát přitažené za vlasy. Jak se ale ukázalo, ze 147 výroků, které v 90. letech vytvořil pro rok 2009, bylo 115 „zcela správných“, ve dvanácti se v „podstatě trefil“ a pouze tři byly „chybné". 

Autorovi myšlenek o nástupu WI-Fi, chytrých telefonů, notebooků a umělé inteligence se tak dá v podstatě věřit. O to děsivější jsou jeho předpovědi pro nadcházejících dvacet let.

Věstby Raya Kurzweila

Jedna z Kurzweilových nejznámějších predikcí je koncept Singularity. Bodu, kdy umělá inteligence překoná tu lidskou. Podle vědce k tomu dojde do roku 2045. Ve svých přednáškách popisuje svět, v němž se AI stane podstatně chytřejší, než její vynálezci. Toho se prý nemusíme bát. Právě naopak. Můžeme se těšit na pokroky v oblasti medicíny nebo životního stylu.

Zdroj: Youtube

Vědec zároveň předpovídá, že do 30. let 20. století budeme mít prostředky k odvrácení nemocí a prodloužení života. Pomohou nám k tomu nanotechnologie, genetika a AI. „Zároveň se lidské vědomí podaří změnit na elektronické médium. Staneme se tak nesmrtelnými, protože naše myšlenky budou žít věčně,” říká.

Z toho vyplývá, že hranice mezi lidmi a počítači se v nadcházejících desetiletích výrazně rozestřou. Věří, že nanoroboti budou běžnou součástí našich těl. Umožní zlepšit fyzické a kognitivní schopnosti, propojit mozek s cloudem a získat tak na počkání jakékoli informace nebo posílat zprávy pouhou myšlenkou.

Virtuální a rozšířená realita proto bude všude okolo nás. Kurzweil predikuje, že tyto technologie se stanou natolik pohlcujícími a realistickými, že budou k nerozeznání od fyzického světa. Potkáme je na každém kroku. Ve škole, v práci, při zábavě i sociální interakci. Vědec tvrdí, že AR a VR způsobí revoluci v tradičních vzdělávacích systémech a učení bude dostupné všem.

Propojený svět

Propojenost s technologiemi ale zároveň vyvolává obavy. „Již před dvaceti lety jsem psal, že je to dvousečná zbraň. Stejně jako oheň. Můžeme díky němu uvařit jídlo, ale také může spálit naše domy,” řekl. Kurzweil proto navrhuje, aby se zdokonalily bezpečnostní systémy a šifrování.

Zdroj: Youtube

Zároveň nabádá, abychom, nadšení do umělé inteligence, neztráceli jako lidé své hodnoty. Důležitý krok proto vidí v diskuzi mezi výzkumníky, politiky i laickou veřejností.

Zdroje: www.futurism.com, www.medium.com, www.en.wikipedia.org, www.money.cnn.com