Tradiční mapy, které znáte, hrozně zkreslují. Tato vypadá reálná velikosti kontinentů. Podívejte!

Lenka Bělská | 8. 5. 2023

Když otevřete atlas a podíváte se na mapu světa, jasně vidíte, že Grónsko a Afrika mají podobnou velikost. Pokud byste ale chtěli tyto pevniny přejít, zjistili byste, že to není pravda. Ve skutečnosti je „černý kontinent” 14krát větší. Jak je to možné?

Hlavním problémem je, že naše zeměkoule je trojrozměrná, zatímco mapy dvojrozměrné. Dlouho si tak vědci lámali hlavu, jak přenést kontinenty na plochý papír. S řešením přišel vlámský kartograf a matematik Gerhard Mercator. 

Podívejte, jak geniální mosty stavěli staří Inkové. Zázrak primitivní techniky je plně funkční
Magazín

Podívejte, jak geniální mosty stavěli staří Inkové. Zázrak primitivní techniky je plně funkční

Ten v roce 1569 zjistil, že se povrch koule může překopírovat na válec. V rovině tak vznikne pravoúhlá síť poledníků a rovnoběžek. Zatímco ale rovnoběžky mají konstantní rozestupy, vzájemná vzdálenost rovnoběžek směrem k pólům narůstá do nekonečna. Oblasti v mírném pásmu jsou tak zobrazované mnohem větší než ve skutečnosti.

Reálná mapa světa

Tomuto tzv. úhlojevnému válcovému zobrazení se říká Mercatorovo. Díky němu se zdá, že například Kanada a Rusko zabírají na mapě světa přibližně 25 % zemského povrchu, i když ve skutečnosti se rozkládají jen na 5 %. Brazílie je více než pětkrát větší než Aljaška, na mapách je to ale naopak. Atlasy zároveň naznačují, že skandinávské země jsou rozlehlejší než Indie. „Země koření” je však třikrát větší než všechny dohromady.

„Každá mapa je zobrazením jednoduché lži, že Země je placatá. Zvykli jsme si tedy i na to, že je nepřesná,” říká novinář Nick Stockton. „Mercatorova projekce je totiž všude a dodnes je nejčastěji používaným systémem na světě. Narazili jste na ni na Google i OpenStreetMaps.”

Nová mapa

Na tyto nesrovnalosti se rozhodl upozornit klimatolog Neil Kaye a dva počítačoví vývojáři James Talmage a Damon Maneice. Na stránce The true size  vytvořili dvourozměrnou reprezentaci toho, jak svět skutečně vypadá. Na první pohled je tak zřejmé, že země na severní polokouli jsou mnohem menší, než si lidé myslí.

Zdroj: Youtube

Vědci vytvořili také animaci, na níž jasně vidíme, jak se Spojené státy, Kanada, Rusko i Evropa zmenšují a oddělují se. Mezi nimi se objevuje prázdný prostor. Jižní Amerika, Afrika a Austrálie zůstávají přibližně stejné. 

Co bylo před velkým třeskem. Expert představil vědeckou teorii stvoření, kterou pochopí každý
Magazín

Co bylo před velkým třeskem. Expert představil vědeckou teorii stvoření, kterou pochopí každý

Nové zobrazení mapy světa se stává populární i na školách. „Setkáváme se s pozitivními ohlasy,” říká ředitelka historie a sociálních studií veřejného bostonského vzdělání Natacha Scott. „Řada imperialistických mocností už nevypadá tak mocně a hrozivě.”

Zdroje: www.nature.com, www.theguardian.com, www.dailymail.co.uk, www.pcworld.cz

Tagy Afrika Brazílie Evropa Gerhard Mercator Google Grónsko Indie Kanada mapa světa OpenStreetMap Rusko USA