Síla bylinek

Bylinky jsou v lidovém léčitelství používané od nepaměti. Jednou z nich je také řebříček obecný neboli Achillea millefolium. Léčivka, která má blahodárné účinky pro celé naše tělo. 

Řebříček pomáhá s nepravidelnou menstruací, snižuje nepříjemné dopady menopauzy, léčí migrény a bolesti zubů. Účinný je také v boji se záněty našeho těla. 

Obecně platí, že řebříček obecný má protizánětlivé a antiseptické účinky. Pravidelnou konzumací této bylinky v podobě čaje odstraníte zánětlivá ložiska ve vašem těle. 

Stačí, když zalijete lžičku sušeného řebříčku 250 mililitry horké vody, necháte pár minut louhovat a následně teplý několikrát denně popíjíte. Čaj lze dosladit lžičkou medu. 

Řebříček obecný obsahuje celou řadu cenných a tělu prospěšných látek. Tou nejúčinnější je látka azulen, která má léčivou moc. Právě ta působí protizánětlivě. 

Babičky jej sušily na kila

Kromě azulenů obsahuje řebříček také flavonoidy, glykosidické hořčiny, třísloviny a betain. Ty rychle zatočí s gynekologickými záněty, záněty dásní a záněty močových cest a dalšími zánětlivými neduhy v našem těle. 

Léčivku lze pěstovat doma, nebo si ji natrhat na každé louce či polní cestě. Poznáte ji podle bílých až narůžovělých květů, které mají silně aromatickou vůni. 

Síla řebříčku je známá od starověku, kdy se tato bylinka hojně využívala na léčbu vnitřních i vnějších ran. Tehdy se z řebříčku připravoval odvar ve víně, drcený prášek z listů, anebo zlatá voda. 

Na kila jej sušily také naše babičky a dobře věděly proč. Řebříček vás zbaví nachlazení, prokrví malé cévy a působí detoxikačně. Pokud si chcete řebříček natrhat do zásoby, vydejte se pro něj během slunečných dnů. 

Právě tehdy obsahuje nejvíce éterických olejů a jeho síla nezná mezí. Sušit jej pak ale musíte ve stínu, abyste se o blahodárné účinky této bylinky nepřipravili. 

Řebříček pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje trávení a metabolismus tuků, zbavuje naši pleť akné, ekzémů a vyrážek. Kromě čaje lze tuto bylinku používat ve formě tinktury, masti nebo sedací koupele. 

Zdroje: www.krasanamiru.cz, magazin.biooo.cz, www.bioruze.cz