Přínosy řebříčku

Řebříček obecný je léčivá rostlina, kterou najdete na každé louce a polní cestě. Právě teď, v červnu, začíná kvést a je ideální čas si jej nasbírat do zásoby. 

Sbírat byste rostlinku měli za slunečných dnů, kdy má největší obsah éterických olejů a její moc se stává bezbřehou. 

Přínosy této léčivky znali dobře už staří Řekové. Vždyť název této bylinky je údajně odvozený od samotného Achilla, kterému řebříček na hojení ran doporuči moudrý kentaur. 

Řebříček lze konzumovat ve formě bylinného čaje, používat jako tinkturu, namazat jej na tělo můžete v podobě masti nebo si z něj můžete připravit sedací koupel. Záleží vždy na daném problému. 

Tato bylinka vám pomůže s celou řadou zdravotních neduhů. Vyvolá menstruace u žen, které ji nemají, zmírní průběh klimakteria nebo vás navždy zbaví gynekologických zánětů. 

Zdravé žíly

Řebříček je vhodnou bylinkou také pro zdraví našich žil. Obecně platí, že zpevní cévy, a dokonce je schopný zbavit nás nevzhledných křečových žil. 

Řebříček a jeho účinky:

Zdroj: Youtube

Důvodem jsou účinné látky v řebříčku obsažené, jako jsou silice s azulénem, alkaloidy, flavonoidy, či třísloviny.

Právě ty mají schopnost nejen rozšiřovat, ale také posilovat cévy a zpevnit jejich stěny. Pokud se stěny cév zpevní, zamezí se tvorbě křečových žil. 

Účinky této bylinky jdou však mnohem dál. Řebříček reguluje krevní tlak, podporuje krvetvorbu a má na naše tělo detoxikační účinky. Zatočit zvládne také s hemoroidy a drobnými popraskanými žilkami. 

Řebříček můžete konzumovat v podobě bylinného čaje. Ten si hravě připravíte doma. Jednu čajovou lžičku řebříčku zalijte 250 mililitry horké vody a nechte pár minut louhovat. 

Poté sceďte a teplý čaj po doušcích popíjejte. Pokud si chcete řebříček nasušit do zásoby, trhejte vždy květy a lístky. Sbírat jej můžete od června do října. Na vytvoření zásob tak máte dostatek času. 

Zdroje: magazin.biooo.cz, www.krasanamiru.cz, www.fotodoma.cz