Jedinečná bylinka

Řebříček neboli Achillea millefolium je pro naše tělo zdravotní zázrak. Podle pověsti je název této léčivé rostliny odvozený od Achilla, kterému tuto léčivku doporučil na hojení ran jeden z kentaurů. 

Kentauři jako mýtické bytosti jsou od pradávna spojení se silou přírody a jejich víra v přírodní zákony byla bezmezná. 

Řebříček najdete takřka na každé louce a podél polní cesty. Natrhat si jej tak zvládne skutečně každý. Tato jedinečná bylinka nám pomůže odstranit praskliny ze suchých pat, zbaví nás gynekologických zánětů nebo nám pomůže v období menopauzy. 

Na sběr řebříčku je nyní ideální doba, která potrvá až do podzimu. Řebříček lze sbírat ještě v říjnu. Času máte tedy dostatek. 

Pokud si tuto mocnou bylinku chcete nasbírat do zásoby, je dobré ji trhat během slunečných dnů. Tehdy totiž řebříček obsahuje největší podíl éterických olejů, které zvyšují jeho blahodárné účinky. 

Pro ženy po padesátce

Vždy trhejte jen horní část rostliny, tedy květy a listy. Květy zpravidla mívají bílé nebo narůžovělé zbarvení a velmi silnou a ne příliš příjemnou vůni. 

Řebříček a jeho účinky:

Zdroj: Youtube

Pokud jste si mysleli, že lze tuto bylinku použít jen v podobě čaje, pak vás vyvedeme z omylu. Z řebříčku si můžete kromě čaje připravit tinkturu, léčivou mast nebo ho použít na sedací koupele. 

Ty jsou obzvláště účinné pro lidi trpící hemoroidy. Zatočit pomohou i ženám s nejrůznějšími gynekologickými záněty. Řebříček je často nazývaný ženskou bylinkou a má k tomu své opodstatnění. 

Tato bylinka pomáhá s nepravidelnou nebo bolestivou menstruací, usnadňuje průběh menopauzy, nebo dokonce umí menstruaci vyvolat. Použít ji ale lze také v podobě kosmetiky. 

Ta se skvěle hodí nejen na pleť, ale také na vlasy. Řebříček pomáhá s aknózní a mastnou pletí a vlasům dodává lesk a zbavuje je nepříjemných lupů. Nápomocný vám bude také v případě, že trpíte na ekzémy či vyrážky. 

Pro ženy 50+ má pak řebříček speciální přínos. Pokud si budou oplachovat pleť a vlasy čajem z řebříčku, zajistí jim krásu a mladistvý vzhled. Oplachy vlasů prokrví vlasovou pokožku, vlasy vyživí a podpoří jejich růst. U pleti mírně stáhnou póry. Čaj si každá žena připraví zalitím vrchovaté lžičky řebříčku 250 mililitrů horké vody. 

Zdroje: www.jogadnes.cz, www.salveo.cz, sever.rozhlas.cz