Další názvy pro tuto rostlinu jsou Achillova bylina, cikánský žebř, husí ocásek, ovčí žebro nebo matčina bylina. Řebříček roste na loukách, pastvinách, suchých trávnících a podél cest. 

Od jara se objevuje v české přírodě. Poznáte ji podle košatého vějířku drobných bílých kvítků. Achillea millefolium je jednou z nejdéle požívaných bylin v léčitelství.

Řebříček má pozitivní vliv na funkci dýchacího systému, ledvin, močových cest a cévní soustavy.

Ženy používají bylinku po staletí na menstruační bolesti i léčbu pokožky. Blahodárný vliv má i na trávicí potíže, regulaci hmotnosti, metabolismus tuků a snižuje hladinu cholesterolu. Právě pro tyto účinky je řebříček vyhledávanou léčivkou.

V posledních letech se lidstvo potýká s vysokým cholesterolem. Vyšší hodnoty má údajně polovina populace. S cholesterolem jsou spojené vážné zdravotní potíže. Zvýšený cholesterol postihuje jak dospělé, tak i děti. 


Je důležité začít jednat dřív, než se projeví vážnější zdravotní potíže. Nutná je změna životního stylu a jídelníčku. Vhodný je právě řebříček na počáteční očistu organismu a snížení cholesterolu. Ovšem v případě dětí je lepší konzultovat tyto kroky s pediatrem.


Rostlinka umí skvěle čistit krev a podporovat tvorbu žluči. Nastává období, kdy je vhodné vyčistit tělo od všech odpadních látek. Pomáhá zejména detoxikaci žlučníku a jater. Není náhoda, že roste právě teď, když orgány potřebují pročistit a podpořit. 

Účinnými látkami husího ocásku jsou éterické silice, třísloviny, cholin, monoterpeny, sesquiterpeny, flavonoidy, hořčiny a chamazulen. Obvykle se z této léčivky vyrábí éterický olej, užívá se jako nálev, sušené bylinky nebo tinktura.

Sběr a sušení

Sbírat můžete bylinku v letních měsících. Používá se celá, nebo zvlášť nať a květy. Natrhané rostliny se musí rozložit na tmavém a větraném místě. Po sklizení se bylinka uzavře do čisté uzavíratelné nádoby. Uchovávejte v suchu, temnu a chladu.

Recept na nálev (čaj)

Čaj připravíme, když 5 gramů (1 lžička) sušených bylin zalijeme 250 mililitry horké vody. Necháme odstát 10 – 15 min. Nápoj se pije vlažný nebo vychlazený 2 až 3 krát denně mezi jídly. Čaj z řebříčku má trpkou až ostrou chuť, proto je dobré si čaj osladit medem nebo sirupem.

Bylinky nejsou pro všechny

Lidé s nízkým krevním tlakem by neměli tento čaj pít, protože tato léčivka tlak ještě snižuje. Pozor je nutno dávat i na dávkování, protože ve vysokých dávkách by řebříček mohl vyvolat otravy. 

Doporučuje se proto po třítýdenním užívání kůru na čtrnáct dní přerušit. Dopřejte tělu alespoň čtrnáct dní pauzu. Řebříček se také vůbec nedoporučuje těhotným ženám.

Zdroje: www.jimejinak.cz, www.salveo.cz