Podle legendy se v řece potopily lodě plné zlata. Vědci obří poklad vážně našli

Poklad

Poklad

Foto: Pixabay

Staletí stará legenda, podle níž se v čínské řece Minjiang potopily lodě plné zlata, je nejspíš pravdivá. Vědci tu totiž skutečně našli ohromný poklad.

Podle této legendy se měl na dně řeky Minjiang nacházet poklad vůdce čínského rolnického povstání.

Legenda o potopených lodích plných zlata

Poté, co bylo ze dna řeky Minjiang v provincii S'-čchuan vyzdviženo více než 10 000 zlatých a stříbrných předmětů, archeologové potvrdili příběh o Zhang Xianzhongovi a jeho potopeném pokladu. Ten pochází z období dynastie Ming, která tu vládla v letech 1368-1644.

Podle legendy byl v roce 1646 rolnický vůdce Zhang Xianzhong poražen vojáky dynastie Ming, když se pokoušel převézt svůj velký náklad pokladu směrem na jih. Při potyčce se prý potopilo asi 1 000 lodí naložených penězi a různými cennostmi. Dlouhou dobu to byla jen historka bez spolehlivých důkazů.

"Objevené předměty jsou nejpřímějším a nejpřesvědčivějším důkazem pro identifikaci oblasti, kde se bitva odehrála," uvedl čínský archeolog Wang Wej.

"Mezi nalezenými předměty je velké množství zlatých, stříbrných a bronzových mincí, šperků a železných zbraní, jako jsou meče, nože a kopí," řekl Gao Dalun, ředitel Výzkumného ústavu kulturních památek a archeologie provincie S'-čchuan.

Vědci našli ohromný poklad

Archeologové uvedli, že některé znaky vyryté do zlatého a stříbrného nádobí jsou stále zřetelné a reliéfní vzory na špercích ukazují na vynikající řemeslné zpracování.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Lokalita se nachází na křižovatce řek Minjiang a Ťin-ťiang, 50 km jižně od Čcheng-tu, hlavního města provincie S'-čchuan.

V roce 2005 zde bylo nalezeno několik cenných předmětů, když stavební dělníci objevili na břehu řeky sedm stříbrných slitků. Po prozkoumání předmětů místní vláda v roce 2010 vyhlásila oblast za chráněnou lokalitu, ale komplexnímu vykopání bránily spory odborníků o existenci legendárních "potopených lodí".

Provincie zahájila projekt v lednu letošního roku, jakmile nastalo období sucha. Do poloviny března byla vyhloubena plocha o rozloze 10 000 metrů čtverečních.

K odčerpávání vody z místa bylo ve dne v noci používáno několik vodních čerpadel. Poté, co se archeologové prokopali pět metrů hluboko, se objevily stovky metrů říčního koryta. Právě tam byl poklad nalezen.

"Předměty jsou nesmírně cenné pro vědu, historii i umění. Mají velký význam pro výzkum politického, hospodářského, vojenského a společenského života dynastie Ming," uvedl Li Boqian, archeolog z Pekingské univerzity.

Poklad Karla IV.

Vědci našli poklad za 230 miliónů korun s tajemnou korunou. Měl patřit Karlu IV.

Archeologové uvedli, že vykopávky budou trvat i nadále. Očekává se objev dalších předmětů.

Místní vláda uvedla, že zvažuje vybudování muzea v blízkosti naleziště, které by cenné nálezy uchovalo a chránilo.

Zdroje:

www.ancientpages.com

www.dailymail.co.uk

www.treasurenet.com