Říká se, že ženy jsou marnivé. V tomto případě se ale marnivost skutečně vyplatila.

Žena koupila na blešáku obraz, protože se jí líbil rám

Kupovat si věci jen proto, že se jim líbí, je pro ženy zcela typické. A tak se není čemu divit, když si jedna žena koupila na blešáku ve Virginii obraz, protože se jí zamlouval rám. Nutno podotknout, že tato koupě byla skutečnou trefou do černého.

Tehdy však nikdo ani v nejmenším netušil, že to, co se žena rozhodla koupit, je slavný obraz ještě slavnějšího autora. Ačkoliv indície měla ona i prodejce. Nikdo si ale ničeho nevšiml.

Obraz byl později identifikován jako Paysages au bord de la Seine (Krajiny na břehu Seiny) od známeno Renoira. Dlouho byl považován za ztracený a nikdo netušil, kde může být. 

Obraz o velikosti 14 × 23 cm byl původně majetkem amerického sběratele. Právě ten jej dovezl do Spojených států poté, co jej v roce 1926 zakoupil v pařížském uměleckém domě Berheim-Jeune. 

Obraz se ale záhy ztratil. Objevil se až na zmíněném blešáku uprostřed Virginie, kde nikdo neměl tušení, jaký poklad je tam daný den k mání. A kdyby se ženě nelíbil jeho rám, možná by tam zůstal dál. 

Pohádkově zbohatla. Tipnete si cenu?

Nová majitelka obrazu však netušila, jak cenný skvost ve skutečnosti kupuje. Navíc za cenu, která byla naprosto směšná. Obraz Krajiny na břehu Seiny tehdy pořídila za rovných 7 dolarů. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ani prodejce však netušil, jakou hodnotu má starý obraz, který nabízí, a to i přesto, že obraz byl podepsán svým autorem. Slovo "Renoir" se totiž nacházelo na štítku uprostřed rámu. Prodejce navíc k nákupu jako bonusu přihodil panenku a plastovou sošku krávy. 

Plán ženy byl jasný. Krásný rám dále zpeněžit a nepotřebné staré plátno prozatím schovat v pytli na odpadky, než se rozhodne, co s ním dál. "Jsem jen ráda, že jsem ho neprodala v některém ze svých výprodejů, které pravidelně pořádám na své zahradě," uvedla žena.

Až iniciativa a naléhání ze strany ženiny matky pak majitelku obrazu donutily nechat obraz ocenit. K jejímu velkému překvapení zjistila, jaký poklad to doma schovávala. Navíc v pytli na odpadky. Obraz se nakonec prodal v aukci a žena na něm pohádkově zbohatla. Vydělala si téměř 100 000 dolarů.

Zdroje:

www.npr.org

www.bbc.com

www.baltimoresun.com