Řepík lékařský

V lidovém léčitelství je řepík lékařský používán od nepaměti. Obecně se dá říct, že patří mezi nejstarší léčivky, které si poradí s celou řadou zdravotních komplikací. 

Řepík lékařský je planou bylinou, který má již nyní obří sílu. Trhat si ho do zásoby ale můžete po celé léto. Řepík lékařský může dorůstat výšky až 1 metru a je typický svým žlutým květenstvím. 

Pokud chcete využít léčivé účinky této bylinky, sbírejte kvetoucí nať. Ta je kromě vitamínu C, železa a křemíku bohatým zdrojem tříslovin, cholinu a flavonoidů.

Zdravotní účinky řepíku lékařského jsou skutečně rozmanité. Nápomocný může být při problémech s trávením a žlučníkem. Optimalizuje činnost oběhové soustavy a pomáhá při problémech s močovými cestami. 

Pokud vás trápí časté nemoci horních cest dýchacích nebo máte sníženou imunitu, pak po této bylince určitě sáhněte. Řepík lékařský také čistí cévy a pomáhá se zpevněním jejich stěn. Tím pomáhá předcházet ateroskleróze a chrání tak náš kardiovaskulární systém.

Má obří sílu

Důvodem je především obsah flavonoidů v řepíku obsažených. Obecně vzato, tato bylinka harmonizuje funkci celé oběhové soustavy.

Řepík lékařský – léčivá síla bylin:

Zdroj: Youtube

To ale stále není všechno. Léčivé účinky řepíku jdou mnohem dál. Řepík lékařský zlepšuje metabolismus tuků, je prostředkem ke zmírnění problémů pálení žáhy, protože reguluje tvorbu žaludečních šťáv. 

Řepík lékařský je nápomocný také při snižování cholesterolu v krvi a při průjmech, kdy působí svíravě. Naopak při problémech s močovými cestami ho oceníme pro jeho močopudné účinky. 

Tato bylinka je skvělým doplňkem při respiračních obtížích a častých bronchitidách. Využít jej můžete také v případě, pokud vás trápí nespavost či nadměrný stres. 

Řepík lékařský má relaxační účinky. Užívat lze i na pokožku vašeho těla. Řepík lékařský hojí drobné ranky a je nápomocný při kožních chorobách. Pokud vás trápí akné, nebo si jen chcete pleť dokonale vyčistit, můžete ji potírat nálevem vyrobeným z této bylinky. 

Nálev nebo čaj z řepíku lékařského připravíte velice snadno. 1 lžíci řepíku zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 10 až 15 minut louhovat. V případě potíží pijete 2 až 3 šálky za den. Pokud jej chcete využít jako nálev, postupujete stejně, následně jím potírejte postižená místa. Řepík má nyní obrovskou sílu. Rozhodně si jej běžte natrhat.

Zdroje: www.novinky.cz, www.salveo.cz, www.bylinkyprovsechny.cz