Řepík lékařský

Řepík lékařský neboli Agrimonia eupatoria se řadí mezi trvalky, které mohou dorůstat do výšky úctyhodných 80 cm. Na první pohled připomíná diviznu velkokvětou a pro naše zdraví je skutečným zázrakem. 

Řapík lékařský je v lidovém léčitelství využíván od nepaměti. Již v antice jej používali pro velký obsah tělu prospěšných látek a svíravé účinky. 

Bylinka je plná tříslovin, silic, tanin, hořčinu, kyseliny křemičité, vitamínů C a K, flavonoidů, saponinů, fytoncidních látek, ale také železa, cholinu a flavonových barviv.

V minulosti se řapík lékařský využíval také v magii. Traduje se, že tato zázračná bylinka odháněla zlé energie a toho, kdo ji konzumoval, chránila před smrtí. I proto se říká, že tato bylinka zachraňovala lidské životy. 

Staří Egypťané pak řapík používali k léčbě nejrůznějších očních nemocí. Řapík toho ale zmohl daleko více. Užíval se pro léčbu nespavosti a zklidnění hysterie. 

Má obří sílu

I dnes má tato bylinka všestranné využití. Navíc právě nyní kvete a má doslova obří sílu. Používá se k léčbě i prevenci jaterních onemocnění a kromě jater posiluje také žlučník. 

Řepík lékařský účinky:

Zdroj: Youtube

Obecně platí, že řepík lékařský má svíravé, protizánětlivé, detoxikační a také dezinfekční účinky. Využít jej můžeme jako kloktadlo při angíně, abychom se zbavili čepu na mandlích a bolesti v krku. 

Použít jej můžeme také při zánětu dutin k výplachům nosu. Pokud vás trápí časté záněty v ústech, krvácejí vám dásně a máte ucpané dýchací cesty, je pro váš řepík tím pravým řešením. 

Účinky této bylinky však sahají mnohem dál. Řepík lékařský je nápomocný také při léčbě mužské potence, nespavosti a zánětech močového měchýře a močových cest. 

Řepík lékařský má diuretické účinky a je také účinným prostředkem při léčbě průjmu. Zároveň nám pomáhá také v opačném případě – při zácpě, protože zvyšuje peristaltiku střev. 

V neposlední řadě lze tuto mocnou bylinku použít k ochraně štítné žlázy a sliznice střev. Řepík lékařský posiluje obranyschopnost organismu a napomáhá dobrému stavu naší pokožky. Využít jej můžeme v podobě čaje, kloktadla, anebo jako náplň do polštářů. Čaj z této bylinky připravíte zalitím čajové lžičky sušeného řepíku 250 mililitry horké vody, necháte 15 minut louhovat. Ještě teplý po doušcích pijete. 

Zdroje: www.lekarna.cz, www.salveo.cz, www.novinky.cz