Hlavním problémem byla totiž výše mzdy. Ta byla v socialistickém Československu, ve srovnání se současnou, průměrně méně než desetinová. V roce 1985 dosahovala 2 920 Kčs a o čtyři roky později 3 170 Kčs.

Ve skutečnosti se ale běžný plat pohyboval jen kolem 1 500 až 2 000 korun československých. Lidé se tak při touze pořídit si něco nového museli naučit trpělivosti. Tu prokazovali nejen ve frontách například na banány, ale také při nákupu elektroniky.

Například na chladničku, jež byla občas podpultovým zbožím, zaměstnanec vydělával 40 dní. Dnes si ji může koupit již za 9,5 dne. Na automobily zase existovaly pořadníky. Na škodovku si navíc musel průměrný Čech spořit dva roky, v roce 2021 jen 214 dní.

„Naše pračka ale vydrží osm let, kdežto za socialismu ji hospodyňky měly až pětadvacet let. Automobil byl na celý život a šel vlastnoručně opravit,” upozorňuje v rozhovoru pro iDnes historik stravování a životního stylu Martin Franc.

Ceny za komunismu

Největší změny zasáhly ceny základních potravin. Jak ukazují statistiky, proti socialismu si za běžnou mzdu mohou Češi dopřát více prakticky všeho.

Zdroj: Youtube

Zatímco v roce 1989 stálo 250 gramů másla 10 Kčs, což by v přepočtu na dnešní měnu bylo kolem 110 Kč, v obchodech tuto pochutinu najdeme již za 38 korun. Podobný nárůst se týká také vajec, sýru, piva, cukru nebo jablek.

Cenově stejně na tom zůstalo mléko. „To bylo za socialismu dotované státem. S přihlédnutím k platu a inflaci tak vychází jako jedna z mála potravin, co je dnes stejně drahá nebo dražší než za socialismu.” říká Martin Franc.

Jediné, co dle tabulek zdražilo, jsou energie a výdaje za bydlení. Ty se podle historika zvýšily až trojnásobně, a to z 9,7 % z našeho příjmu na čtvrtinu. Stoupla především cena vodného a stočného, která je aktuálně až desetkrát vyšší.

Kvíz pro Čechy nad 45: Vzpomenete si, kolik co stálo za socialismu? Lidé s dobrou pamětí to zvládnou

Zdroje: www.tn.nova.cz, www.stoplusjednicka.cz, www.idnes.cz, www.zpravy.aktualne.cz