Puškvorec obecný, latinsky Acorus calamus byl známou léčivkou, která se používala už ve starověku v Číně, Indii, Egyptě a Arábii. Dorůstá do výšky dvou metrů a vyskytuje se v okolí tekoucích i stojacích vod a mokřadů. Léčitelé od pradávna používají oddenek a kořen. 


Bylina obsahuje silice, slizy, cukry, třísloviny, glykosidy, hořčiny a pryskyřice. Vyrábí se z ní tinktura, nebo se suší. Používá se prášek z kořene, sušený kořen a oddenek. Okrasná zahradní rostlina má obrovské možnosti využití.

Co je to revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida není jen zánětlivým onemocněním kloubů, ale především onemocněním imunitního systému. Právě imunitní systém napadá klouby v těle, poškozuje je a způsobuje bolest. Velmi důležitá je včasná diagnóza a léčba.

Nemoc může migrovat mimo klouby a postihnout vnitřní orgány. Průběh je u každého pacienta odlišný. Někteří lidé nepociťují zhoršení kvality života. Medicína je dnes naštěstí také velice činná a funkční léčba existuje. Přesto je nutné rehabilitovat a klást velký důraz na prevenci.

Pacienti se potýkají zejména se zhoršenou pohyblivostí, která je omezuje v běžném životě. Jejich omezení se projevuje i na jejich pracovní výkonnosti, a často vede k invaliditě. Pacienti se podle odborníků dožívají obvykle nižšího věku než ostatní.

Léčivé účinky

Aromatická mokřadní rostlina pozitivně ovlivňuje trávení, reguluje a produkuje hormony, zlepšuje stav demence, epilepsie, Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu. Dále hojí kožní problémy, má močopudné účinky, zmírňuje migrénu a zrychluje metabolismus.

Má mnoho dalších blahodárných účinků, ale zcela vyniká právě při revmatoidní artritidě. V tomto případě se z něj dělají lázně, které mají blahodárné účinky na revmatismus. Na bolesti kloubů jsou skvělé koupele z nálevu a olej z puškvorce.

Koupel s nálevem z byliny uvolňuje zatuhlé svalstvo a ulevuje od bolesti kloubů. Vynikající jsou jemné olejové masáže, při kterých účinné látky pronikají do bolavých míst. Vyrobit si však můžete i odvar, ze kterého si můžete přikládat na bolavá místa obklady.

 Sběr

V letních dnech se sbírá aromatický kořen, kterému říkáme oddenek. Ten může dosahovat až půl metru. Kořen se musí velmi opatrně vyrýpnout ze země. Následně je potřeba ho šetrně očistit, omýt a osušit. Následně se nakrájí a suší rozložený na dobře větraném místě.

Příprava koupele a nálevu

Na koupel použijte cca 200 gramů strouhaného oddenku, který necháte přes noc louhovat v 5 litrech studené vody. Druhý den ohřejte na teplotu těla.

Nálev vytvoříte z jedné čajové lžičky sušeného kořene, který zalijete 250 ml vroucí vody. Necháte louhovat 10 – 15 minut, následně scedíte. Můžete popíjet dvakrát denně jako čaj, nebo přikládat jako obklady na bolavá místa. 

Zdroje: www.revmaticke-nemoci.cz, https://bylik.cz