Manželé našli na poli centimetrovou lesklou kostičku. Zjistili, že jde o poklad nesmírné ceny

Lenka Bělská | 22. 3. 2023

Buffy Bailey naposledy zkontrolovala výbavu a zavřela kufr auta. „Máme všechno, vzhůru za pokladem,” prohlásila, jak měla před každým výletem, během něhož s manželem prohledávala na první pohled obyčejná pole, ve zvyku. Dnes mířili na louku poblíž hradu Sheriff Hutton v Severním Yorkshiru.

Tuto lokalitu si detektoristé nevybrali náhodou. Hrad, který je dnes zříceninou, byl v 15. století největší stavbou v severní Anglii. Většinu roku zde pobýval král Richard III. s manželkou Annou Nevill, neteří Alžbětou z Yorku a řadou významných hrabat. 

Zapeklitá historická hádanka: Jak starý je teto disk? Když tipnete alespoň století, jste dobří!
Magazín

Zapeklitá historická hádanka: Jak starý je teto disk? Když tipnete alespoň století, jste dobří!

Buffy se proto dohodla s majitelem okolních pozemků, že je s manželem Ianem přes víkend prozkoumají. „Je to naše vášeň. Jezdíme po celé zemi a hledáme poklady,” řekla jednačtyřicetiletá zdravotní sestra z Lancasteru. „Až nyní se nám ale poštěstilo najít opravdovou vzácnost.”

Zlatý přívěsek

Manželé zamířili k nenápadné cestičce a s pohledem upřeným na zem pročesávali každý centimetr. Náhle Buffyin detektor zachytil silný signál. „Nejdřív jsem si myslela, že jsem zase našla ovčí známku nebo kus plechovky. Přesto jsem si klekla a začala kopat. Jen 2,5 centimetru pod povrchem země se v hlíně objevil lesklý předmět.”

Buffy byla naprosto ohromena. Zavolala na manžela, aby jí pomohl zapsat místo nálezu. Pak předmět opatrně očistila. Před jejíma očima se objevil zlatý šperk o délce 1,5 cm ve tvaru rozevřené knížky. Na „listech” byly vyryty postavičky se svatozáří. Ruční váha ukázala, že poklad váží pět gramů.

Podívejte se na toto kýčovité vejce. Muž ho koupil na trhu. Netušil, že má cenu 800 milionů Kč
Magazín

Podívejte se na toto kýčovité vejce. Muž ho koupil na trhu. Netušil, že má cenu 800 milionů Kč

Po návratu domů artefakt odevzdali odborníkům z Yorkshirského muzea. Ti potvrdili, že miniaturní knížka je vyrobena z 22 nebo 24 karátového zlata a pravděpodobně pochází z 15. století. Vyobrazené postavy jsou patroni těhotenství a porodu sv. Leonard a sv. Markéta. jeho odhadovaná cena se pohybuje kolem tří milionů korun.

Vzácný nález

„V 15. století umíralo při porodu až 60 procent žen. Jakákoli ochrana se tak hodila,” vysvětluje historička Julian Evan-Hart. „Zlaté ikonografické dílo si ale musel objednat někdo neuvěřitelně bohatý. Je možné, že příbuzné samotného Richarda III.”

Knížka se totiž podobá zlatému přívěsku s modrým safírem, tzv. Middlehamskému šperku, který byl v roce 1985 nalezen jen 60 kilometrů od louky, kterou prohledávala Buffy s manželem. „Je možné, že si královská rodina objednala ozdoby od stejného zlatníka,” spekuluje předseda Společnosti Richarda III. Matt Lewis. 

Jak se ale předmět dostal do země, odborníci netuší. Buď ho někdo zakopal na projev díků či naopak zármutku související s porodem nebo byl nešťastnou náhodou ztracen. „Je také možné, že byl schován v době náboženské reformace, kdy bylo v Anglii zakázáno vlastnit obrázky svatých,” říká Lewis.

www.dailymail.co.uk, www.smithsonianmag.com, www.bbc.com

Tagy Anglie kniha Lancaster manželé Matt Lewis porod Richard III. Anglický Severní Yorkshire York