„Děti, z ping pongu dnes nebude asi nic,” obrátil se na své potomky. Jako návrhář koberců a milovník starého umění věděl, že pozůstatky kachliček nebo sklíček mohou být známkou nečekaného dobrodružství a vzrušujících objevů.

Zavolal proto do Wiltshire Archeology Service, Salisbury Museum a Historic England, aby nález nahlásil. Jak se později ukázalo, barevné dlaždice byly jen nepatrnou částí obrovské římské vily, postavené někdy mezi lety 175 a 220 našeho letopočtu, jejíž zbytky ležely pod Irwinovou zahradou.

Římská vila na zahradě

Během osmidenních vykopávek archeologové odkryli studnu, lázeňský dům, zbytky podlahového topení i kamennou rakev. Další nálezy, jako ústřice, mince a šperky, ale také kosti selat napovídají, že předchozí obyvatelé neměli o peníze nouzi.

Pravděpodobně třípatrová vila, která je svou velikostí přirovnávaná k římskému domu v Chedworthu v hrabství Gloucestershire, byla obývána nejméně 200 let a opakovaně přestavovaná až do poloviny 4. století našeho letopočtu. 

„Toto místo je od svého zániku před 1500 lety nedotčené, proto jde z hlediska archeologie o nesmírně cenné naleziště s neuvěřitelným potenciálem,” řekl historik David Roberts. Po základním výzkumu byli ale odborníci nuceni oblast znovu zakrýt. Úřady totiž nemají na vykopávky finance.

Pohřbená vzácnost

„Byl to šok. Všechny římské vily nalezené ve Spojeném království jsou pro studium důležité. Pozůstatky této budovy a materiál pocházející až z 5. století totiž naznačují, že tato lokalita byla z nějakého důvodu významná,” vysvětluje doktor Roberts.

Zdroj: Youtube

Archeologové doufají, že se k projektu jednou vrátí. „Zatím si budu užívat pocit, který jsem zažil naposledy, když mi bylo šest nebo sedm let a toužil jsem najít poklad,” směje se Luke Irwin. „Mám ho totiž hned za domem.”

Zdroje: www.itv.com, www.theweek.co.uk, www.countryliving.com