Unikátní římský stylus byl objeven archeology v rámci rozsáhlého výzkumu, jehož cílem bylo odhalit, jak vypadal Londýn v době římské okupace. Vědci během projektu odstranil 3 500 tun zeminy a odhalili 10 000 nálezů datovaných od roku 40 našeho letopočtu do počátku 5. století.

Zdroj: Youtube

Oblast dnešního Londýna zaujala římské kolonisty na první pohled. Již v roce 43 n. l. postavili přes Temži první most. Kolem něho vyrostly obytné domy, tržiště i krčmy. Následovalo vybudování lehkého opevnění. Stará římská osada Londinium se brzy rozléhala na ploše jeden a půl kilometru čtvereční. Díky své strategické poloze se ale dále rozrůstala a stala se kosmopolitním městem, kde se střetávali lidé z celého Impéria.

Římské pero

Jedním z návštěvníků byl i majitel železného stylusu, kterým se psalo na voskem vylité dřevěné tabulky. Archeologové podobných per našli kolem 200 kusů. Toto se však pyšní nejen stářím dosahující skoro 2000 let, ale především originálním nápisem. 

„Přišel jsem z Města. Přináším vám tedy dárek s nadějí, že jednou budu mít to štěstí, abych mohl dávat velkoryse tak, jak je cesta dlouhá a má peněženka prázdná,” vyryl neznámý muž na předmět.  

„Jinými slovy byl stylus dárek, o němž si kupující uvědomoval, že je levný a přeje si, aby příště mohl koupit něco cennějšího,” vysvětluje klasicista Dr. Roger Tomlin. „Vtipným způsobem oznámil, že je na mizině, ale přesto z dlouhých výletů přivezl alespoň něco.”

Starodávný nápis na peru

Písmena na tužce jsou velmi malá a obtížně čitelná. Nápis dokonce obsahuje i pravopisné chyby, z nichž si lze domyslet myšlenkový pochod písaře. Například závěrečnému slovu chybí poslední písmeno, protože se již na předmět nevešlo.

„Město s velkým M je pravděpodobně Řím. Pero tak ukazuje přímé spojení mezi římskou Itálií a provincií Britannia,” říká Tomlin. „Zároveň naznačuje, že gramotnost umožnila obchodníkům, vojákům a úředníkům zůstat v kontaktu s vrstevníky, přáteli a rodinou. Tím, že si navzájem koupili suvenýr z cest.”

Zdroj:

www.antickysvet.cz, www.mola.org.uk, www.edition.cnn.com