Počítačový program spočítal, kdy zanikne naše civilizace. Krize již začala

Lenka Samuely | 4. 8. 2022

Psal se rok 1972. Čtyři studenti amerického Massachusettského technologického institutu dostali zvláštní úkol. Pomocí počítačového programu měli vypočítat model globální udržitelnosti. Místo optimistické vyhlídky ale zjistili, že naše civilizace zanikne v roce 2040.

Zadavatelem projektu byl Římský klub. Zájmová skupina působící v oblasti politiky a ekonomiky, která byla založena v roce 1968. Mezi jeho členy patří významní vědci, podnikatelé a bývalé hlavy států. Jejich společným zájmem je budoucnost lidstva a zamezení globálních problémů.

Zánik civilizace lze vypočítat, tvrdí slavný statistik. Lidem zbývá 760 let
Magazín

Zánik civilizace lze vypočítat, tvrdí slavný statistik. Lidem zbývá 760 let

Počítačovou studii chtěl klub prezentovat na Konferenci OSN o životním prostředí člověka, jež se konala ve Stockholmu v červnu 1972. Cílem programátorů tak bylo odhalit, jakým způsobem se dá nejlépe zajistit globální růst.

Římský klub - proroctví

Studie se zabývala pěti faktory, o kterých se předpokládá, že mají největší dopad na dění na naší planetě: Nárůst populace, zemědělská produkce, vyčerpání neobnovitelných zdrojů, průmyslová produkce a míra znečištění.

Jako vstupní data sloužily údaje z let 1900 až 1973, tedy z doby, kdy svět čelil dvěma válkám. Počítač nabídl sadu grafů, z nichž vyplynulo jediné. Pokud se stav planety a vývoj lidstva nezmění, v roce 2040 dojde k civilizačnímu kolapsu. Milník ale nastane již o dvacet let dříve.

Co způsobuje kolaps civilizací? Vědci předpověděli, kdy skončí ta naše
Magazín

Co způsobuje kolaps civilizací? Vědci předpověděli, kdy skončí ta naše

„Poprvé v historii se na svět díváme jako na jeden systém. Ukazuje se, že Země nezvládne udržet současný populační a průmyslový růst mnohem déle než několik desetiletí," vysvětluje moderátor v krátkém dokumentu televizní stanice ABC. „Zhruba v roce 2020 již bude situace natolik kritická, že pokud nic neuděláme, kvalita života klesne k nule."

Znečištění planety a kolaps civilizace

Podle počítačového modelu je největším problémem znečištění planety. To má lidstvo natolik ohrozit, že dojde k jeho vymírání. Růst počtu obyvatel se tak nejen zastaví, ale bude klesat. Jakmile bude populační stav srovnatelný s rokem 1900, mezi roky 2040 až 2050 naše civilizace zanikne.

Zdroj: Youtube

Aby se předpovězené katastrofě zabránilo, Říský klub vypracoval krizový plán, v němž bylo zahrnuto omezení těžby nerostných surovin, využívání obnovitelných zdrojů, zvýšení recyklace apod. Podle studie Dr. Grahama Turnera z roku 2014, který shromáždil údaje z odboru ekonomických a sociálních věcí OSN, UNESCA, organizace pro výživu a zemědělství a statistických ročenek OSN ale vyplývá, že prognózy z roku 1972 se nyní naplňují. „Údaje Světové zdravotnické organizace (WHO) mluví jasně. V současnosti devět z deseti jedinců dýchá vzduch s vysokou úrovní znečištění, jenž ročně zabije až sedm milionů lidí. Brzy tak můžeme očekávat první známky globálního kolapsu."

Zdroj:

www.sciencealert.com, www.stoplusjednicka.cz, www.sustainable.unimelb.edu.au, www.cs.wikipedia.org

Tagy civilizace Massachusettský technologický institut OSN počítačový program Římský klub Stockholm Světová zdravotnická organizace Země znečištění