Robert Liston se narodil v roce 1794 a sudičky mu do kolébky vložili mimo jiné i touhu pomáhat lidem.

Dospívající mladý muž se později rozhodl pro studium medicíny a je třeba uznat, že to ve svém oboru dovedl daleko. Stal se provním profesorem klinické chirurgie v londýnské University College Hospital a také jedním z nejznámějších lékařů své doby, a to i přesvšechny podivné zvěsti, které se o něm a jeho práci dodnes dochovali.

Měl se dokonce stát jediným lékařem na celém světě a v celé historii, který dosáhl při operaci 300% úmrtnosti. Jak se mu to mohlo podařit?

Rychlejší než smrt

V době před vynálezem anestezie byla velkou výhodou rychlost operatéra. Právě o Listonovi bylo známo, že je tím nejrychlejším ve svém oboru. Na amputaci nohy mu stačily dvě a půl minuty, čímž zkrátil nepředstavitelné utrpení pacientů na minimum. Představme si, že byli při vědomí, když jim pilou odřezával kosti.

Ti šťastnější při operaci omdleli, ale ani tak rozhodně neměli vyhráno. Záněty, hnis a selhání celého organismu byly po takových zákrocích doslova na dennním pořádku.

Právě tady se ukázalo, jak byla Listonova rychlost důležitá. Zatímco ostatním chirurgům umírala přibližně čtvrtina operovaných, z jeho pacientů to byla “pouhá” desetina. Dostat se tedy do péče právě tohoto lékaře byla jistá výhra.

Chirurg s duší showmana

Kromě toho, že Robert Liston operoval opravdu velmi rychle, byl také, jak bychom dnes řekli, doslova showmanem, který svoje chirurgické kousky rád předváděl nejen studentům medicíny, ale také divákům. Požadoval, aby mu měřili čas, za který operaci provede.

Ne vždy se to ale podařilo přesně tak, jak si on i pacient představoval. Zdokumentován je třeba případ, kdy ve snaze o co nejrychlejší amputaci nohy odřízl v zápalu boje spolu s končetinou nemocnému muži také varlata. O tom, zda tento ubožák jeho zákrok přežil, se historie nezmiňuje.

Tři mrtví při jediné operaci

Výsledek další z jeho operací, při nichž soutěžil s časem i se smrtí, ale dopadla ještě hůř. I tehdy se sice snažil pacientovi co nejvíce ulehčit jeho děsivý osud a zkrátit utrpení na minimum, ale při téhle hře o každou vteřinu omylem uřízl také dva prsty svému asistentu, který zmítajícího se nebožáka přidržoval.

Navíc se tak zeširoka rozmáchl nožem, až prořízl kabát jednoho z nejblíže stojících diváků. Jak celá operace dopadla? Doslova tragicky. Pacient tenkrát zemřel, ale nebyl jediný. Divák, jehož svršků se dotkl operační nůž, se natolik vyděsil, že na místě padl k zemi mrtvý, patrně šlo tehdy o infarkt.

Zdroj: Youtube

Nedlouho po nechtěné amputaci prstů zemřel na infekci také chirurgův asistent. Liston se tak stal jediným operatérem v celé historii, při jehož jediném zákroku zemřeli hned tři lidé.

Přes to všechno byl vynikajícím lékařem své doby

I když se zatím může zdát, že šlo spíše o šarlatána, než o skutečného lékaře, jeho další výsledky mluví docela jinak. Úmrtnost jeho pacientů byla skutečně mnohem nižší než bylo v té době běžné a kromě toho se stal také průkopníkem moderních medicínských postupů.

Dokonce se stal prvním chirurgem, který později použil anestézii. Ani s tím se ale nespokojil. V jeho praxi chyběly nástroje, které by mohly zajistit bezpečné zákroky – a tak si je zkrátka vyrobil a lékařskou vědu posunul o velký kus dopředu.

allthatsinteresting.com, storagetwo.com, dailymail.co.uk