Skutečný příběh Robina Hooda: Jediné, co o něm víme, je, že zavraždil šerifa

Kateřina Rakúsová | 16. 4. 2021

Příběh o ochránci chudých, Robinu Hoodovi, zná téměř každý. Měl být hrdinou psanců a rebelem, který bohatým bral a chudým dával. Po lesích se proháněl za doby vlády krále Richarda Lví srdce, a jeho domovem byl Sherwoodský lese. Hrdě odporoval autoritám a jeho postava je dodnes stálicí mezi hrdiny populární kultury. Příběh Robina Hooda se měnil tak, jak se měnila podoba Anglie.  

Úplně první literární odkazy na Robina Hooda se objevují v sérii balad ze 14. století. Pojednávaly o násilném sedlákovi, který se se svou skupinou Merry Men často dostával do střetu s šerifem z Nottinghamu. Mezi další nepřátele patřili bohatí církevní majitelé půdy, ale naopak se ženami a chudými lidmi zacházel zdvořile. Hlavní hrdina této povídky je na rozdíl od pozdějších zpracování zcela obyčejný občan (Zdroj: https://www.history.com/topics/british-history/robin-hood ).

Do širokého povědomí lidí se Robin Hood dostal v 15. století, kdy byl zahrnutý do her křesťanských nadšenců. Z této doby pochází i jedna z nejstarších známých písemných balad, Robin Hood a mnich. V příběhu jde Robin do města Nottingham, aby se pomodlil v tamním kostele. Mnich ho však poznává, a jako psance předává šerifovi, a sám vyráží na cestu, aby o jeho zajetí informoval krále. Dva členové skupiny Robina Hooda však mnicha najdou a společně s jeho sluhou zabijí. Pak jedou sami za králem a oklamou ho. Za údajné zabití svého velitele dostanou odměnu, vrátí se do města, kde Hooda osvobodí z vězení a společně se vrátí zpět do lesa. Následně se s odpuštěním krále vrátí do lesa. V této verzi příběhu není špatným hrdinou šerif, ale mnich (Zdroj: https://www.nationalgeographic.com/history/magazine/2019/01-02/origins-of-england-folk-lore-robin-hood ).

V 19. století pak příběhy zpopularizovali různí spisovatelé a ilustrátoři, jako byl Howard Pyle. Prosadili je ve Spojených státech a dále po celé světě. Nalákalo je k tomu dílo Ivanhoe sira Waltera Scotta z roku 1820. Populární charakterizace hlavního hrdiny jakožto Robina Hooda obnovila zájem moderního obecenstva.

Ohledně doby, v níž Robin Hood opravdu žil, se vedou dlouhověké spory. Středověcí kronikáři měli jasno, a podle nich se Robin Hood objevoval už ve 12. nebo 13. století. Tyto úvahy se však liší od literárních záznamů, kde je Hood coby stoupenec anglického krále Richarda vyobrazován až v 16. století v „Dějinách Velké Británie“.

Jelikož se příhěh samotný vypráví už několik staletí, existuje hned několik dějových variant. Všechny verze legendy pak spojuje jediné - násilí. Robin zabíjí šerifa velice surovým způsobem, v jedné verzi ho prostřelí šípem a pak mu mečem prořízne hrdlo, v jiné zase svého protivníka s chutí zmrzačí nožem. Prezentované násilí je pravděpodobně odrazem negativních událostí, které se ve společnosti odehrávaly, ať už to byla občanská válka, která vedla pomalu k anarchii, či epidemie moru. Na autentických baladách se rovněž masivně projevily agrární nepokoje během vzpoury v Anglii. Tyto šarvátky vyvrcholily roku 1381 v masivní rolnickou vzpouru.

Richardovi neříkali Lví srdce kvůli chrabrosti, ale kvůli tělesné anomálii
Magazín

Richardovi neříkali Lví srdce kvůli chrabrosti, ale kvůli tělesné anomálii

Příběhy pak byly jakýmsi pomocníkem chudých lidí v těžké době. Rolníci a zemědělci si jednodušše vymysleli legendu o hrdinovi, který zabíjí zástupce zlého zákona. Dodávalo jim to odvahu a naději do budoucna (Zdroj: https://www.britannica.com/topic/Robin-Hood ). Jméno Robin Hood se tak stalo symbolem. Bylo typickou přezdívkou, jíž používali psanci v různých obdobích a místech po celé Anglii.

O fenoménu Robina Hooda je natočeno nespočet filmů. K nejznámějším patří The Adventures of Robin Hood z roku 1938 či Robin Hood: Prince of Thieves v hlavní roli s Kevinem Costnerem.

Tagy Anglie Howard Pyle Kevin Costner les Nottingham Robin Hood Sherwoodský les USA Velká Británie Walter Scott