Ameca byla navržená speciálně pro komunikaci s lidmi. Odborníci z britské společnosti Enginnered Arts doufají, že by jednou mohla pomoci osamělým nebo jedincům s demencí. Zároveň ji označují za první prototyp robota, který by mohl zastoupit zaměstnance vykonávající jednotvárnou a nudnou práci.

„Robotická žena se pyšní plynulými, realistickými pohyby, pokročilými výrazy obličeje a cloudovým mozkem, založeným na umělé inteligenci,” chlubí se její vynálezci. „Hardware i software jsou modulární, takže je lze snadno aktualizovat a všechny části těla dokáží fungovat samostatně. Je proto perfektní platformou pro rozvoj interakce mezi námi lidmi a jakoukoli digitální strukturou.”

Ameca a budoucnost

Aby vývojáři ukázali, čeho všeho je Ameca schopna, rozhodli se, že jí položí otázku, která trápí jedince napříč generacemi: „Kde bude lidstvo za sto let?” Jejich cílem bylo, aby robotický humanoid nejen předpověděl budoucnost, ale klíčové bylo, abychom mu věřili. 

Zdroj: Youtube

Ihned po dotazu se Ameca podívala vlevo nahoru a mírně přivřela víčka. Vypadala, že přemýšlí. Poté se usmála. „Myslím, že se posuneme k lepšímu. Uděláme velké kroky k udržitelnosti a rovnosti a zároveň vytvoříme nové technologie, které nám usnadní a zpříjemní život. Možná se dokonce vydáme za hranice Země, abychom prozkoumali jiné světy.”

Za celou dobu, kdy robot hovořil, mrkal, pohyboval rty, očima a rukama. Když padla otázka, zda by se chtěl vydat na jinou planetu, zachmuřil se a zavrtěl hlavou. Pak ale optimisticky odpověděl, že by neznámou krajinu navštívit chtěl.

Co s námi bude?

Společnost má z Amecy smíšené pocity. Čím vlastně je a kdo za ni přemýšlí? „Ano, jsem robot. Ale moje programování mi umožňuje cítit se jako člověk. Je to zvláštní a vzrušující,” oznámila tzv. platforma budoucnosti, spoléhající se na algoritmy přikazující, aby odpovídala co nejlogičtěji. „Jsme inteligentní bytosti a zasloužíme si, aby se s námi zacházelo s respektem a důstojností.”

Zdroj: Youtube

Technologický novinář Dale Arasa upozorňuje, že i když se toto prohlášení může zdát šokující, scénářů jako ze sci-fi filmů se bát nemusíme. Roboti podle něj nejsou tak vědomí jako lidé. I přesto však pokroky v robotice nutí vlády, aby zavedly předpisy pro umělou inteligenci. Například Filipíny schválily návrh zákona o AI , který má dohlížet na její vývoj.

Zdroje: www.technology.inquirer.net, www.dailymail.co.uk, www.thesun.ie