Dětská hvězda Roman Čada: Natáčení nesnášel a nenechal si slávou zničit život

Redakce | 12. 8. 2019
Roman Čada dnes
Roman Čada s Ivanou Maříkovou
Roman Čada se svým filmovým bratrem Janem Hrušínským

Představte si to překvapení učitelky, když si filmová režisérka vybere pro významnou dětskou roli toho největšího lumpa ze třídy. Čtvrťák Roman Čada byl jako školák nezvladatelný rebel, přesto (anebo právě proto) se režisérce Věře Plívové-Šimkové hodil do snímku Přijela k nám pouť.

Fakt, že natáčení probíhalo o prázdninách, nepotěšilo učitelky ani samotného Romana. "Natáčení mi vždy zkazilo prázdniny," zavzpomínal po letech někdejší idol holčičích srdcí. Zato jeho maminka měla radost, že se její syn dostal k filmovému prostředí. Největší úspěch slavil díky roli Martina ve veselohrách Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze, kde si zahrál po boku Jana Hrušínského, Libušky Šafránkové a Vladimíra Menšíka.

Děvčata ho zastavovala na ulici a žádala si autogramy. Přesto Roman považoval natáčení filmů spíš za zábavu a nikoli za krok ke slibné herecké kariéře. Naposledy si zahrál jako osmnáctiletý ve filmech Hra o královnu a Krakonoš a lyžníci, poté se vydal studovat elektrotechniku, přestože ho rodina i kamarádi přemlouvali, ať u filmu zůstane aspoň jako režisér nebo producent.

Pokud mu učitelky kvůli jeho zlobivému chování předpovídaly dráhu popeláře, byly pěkně na omylu. Roman na ČVUT vynikal a jako nadaný student získal hned několik prestižních ocenění v oboru fotovoltaiky. Dlouhá léta se pak věnoval slunečním plachetnicím, úspěšně podniká v oblasti informatiky, zabývá se inteligentním rozpoznáváním řeči a lidského písma i proměnlivostí srdeční frekvence. Fušuje tedy do všeho, jen ne do filmu. Pro diváky však navždy zůstane tím vychytralým Martinem alias Prckem, který staršímu bráchovi zachraňuje vztah.