Když nás šálí zrak

Rčení „šálí mě zrak“ nemá sice s optickou iluzí nic společného, neboť se používá pro vyjádření něčeho, čemu nedokážeme uvěřit, nicméně zrak nás občas skutečně klame. Občas vidíme něco, co není, klamné obrazy způsobené lomem a odrazem světla v atmosféře, rozdílnými teplotami vzduchu. A také každý z nás může vnímat viděné jinak – nejen věci kolem nás, ale i obrázky, zvláště pak dvojmyslné. Optický klam či jinými slovy iluze je „celá věda“, a lidově řečeno, viníkem je jakési nedorozumění zraku s mozkem, v milimetrovém místečku zvaném slepá skvrna totiž nemá zrakový nerv směřující k mozku receptory.

A tak mnohé obrazy, obrázky, hra barev a geometrické a grafické obrazce založené na našem klamném prostorovém vnímání můžeme vidět každý jinak, dokonce mít pocit, že se hýbají…

Skryté v zahrádce

Takže na našem obrázku mezi keři a rostlinami několika odstínů zelené je v popředí jezírko, uprostřed vidíme jakousi instalaci z přírodních materiálů, v pozadí je cosi skryté pod plachtou a před tím něco, co vypadá jako nádoby, možná květináče. Teď přivřeme oči, zadíváme se na obrázek a usměje se na nás tvář. Cosi pod plachtou je čelo, tmavé stíny pod tím oči, instalace je tvář a schůdek u jezírka jsou zuby. Jezírko s lekníny je dres. Poznali jste čí?

Je to sportovní celebrita, osmatřicetiletý portugalský fotbalista – útočník Cristiano Ronaldo dos Satos Aveiro. Fanouškům fotbalu ho není nutné představovat. Ti, pro něž není tento sport jejich parketa, ho můžou přiblížit jména známých klubů, v nichž hrál: Manchester United, Juventus FC a Real Madrid. Od loňského roku kope za saúdskoarabský Al-Nassr FC. Není to snad příjemný optický klam?

Zdroje: www.thesun.co.uk, cs.wikipedia.org