Epidemická situace se celosvětově zlepšuje, očkování proti covidu-19 je v plném proudu a jak to vypadá, život se konečně vrací do normálu. Jen v Česku je nyní plně zaočkováno více než dva miliony lidí. Vláda proto zahájila velké rozvolňování. Je tak možné vyrazit do restaurací, kin, posiloven i bazénů. Kromě toho se ale jisté změny týkají i pobytu na pracovišti. V některých zaměstnáních již totiž nejsou roušky ani respirátory potřeba.

Pravidla neplatí pro všechny

Jak uvádí web Covid.gov.cz, respirátor či roušku si na pracovišti může sundat ten, kdo vykonává práci na jednom místě. Jde tak například o zaměstnance, kteří pracují v kanceláři u svého stolu. V případě jakéhokoliv pohybu po pracovišti je pak nutné ochrannou pomůcku opět nasadit.

„Některé osoby mají při výkonu povolání z povinnosti nosit respirátor či chirurgickou roušku na pracovišti výjimku. Konkrétně zdravotníci, je-li to nutné pro poskytování zdravotních služeb (např. resuscitace), řidiči vozidel veřejné dopravy, soudci, advokáti, státní zástupci, znalci a tlumočníci při soudním jednání, umělci, moderátoři, redaktoři a osoby pracující s teplem při 3. a 4. stupni zátěže (práce ve sklářství, hutnictví apod.),“ uvádí ještě portál Covid.gov.cz.

Izrael boduje

Přestože se epidemická situace celosvětově zlepšuje, pořád je třeba dbát jistých pravidel. I nadále je tedy v Česku nutné například nosit respirátory ve vnitřních prostorách či při cestování hromadnou dopravou. Právě toto nařízení však bylo v nedávných dnech zrušeno v Izraeli.

Podle webu Novinky.cz totiž Izraelci pečlivě dodržovali přísná pravidla a v kombinaci s masivním očkováním se zemi podařilo téměř úplně nákazy zbavit. Právě proto bylo tamější nařízení nosit roušky zrušeno. Po více než roce tak mohli lidé vyrazit do práce bez pomůcek chránících dýchací cesty.