Tento nuget váží úctyhodné tři unce (97,12 gramů) a je téměř dvakrát těžší než druhý největší nuget ve Velké Británii, který pochází z doby před více než dvěma stoletími. Thurkettle, amatérský hledač pokladů, na tento zlatý poklad narazil při mělkém ponoru pouhých pět metrů od břehu, zastrčený ve štěrbině na mořském dně. Nález zachycuje toto video:

Zdroj: Youtube

Je nuget cestou k obřímu nálezu?

Historický význam nugetu spočívá v jeho předpokládané souvislosti se zlatou skrýší v hodnotě 120 milionů liber, která se ztratila při ztroskotání lodi Royal Charter v roce 1859 během prudkého hurikánu. Tento nově nalezený nuget znovu oživil naději na objevení zbytku tohoto obrovského potopeného bohatství.

Je neuvěřitelné, že hledači pokladů strávili neuvěřitelných 150 let neúnavným pátráním po stopách tohoto ztraceného zlata. Vytrvalost Vincenta Thurkettlea se po sedmi letech pečlivého pátrání podél pobřeží konečně vyplatila.

Bouře odkryly dlouho skrývané tajemství

Když popisoval okamžik objevu, vyjádřil Thurkettle naprostý úžas nad zářícím nugetem pod vodní hladinou. Původně očekával, že najde pouhý zlatý prach, ale místo toho narazil na obrovský kus drahého kovu. Připomínal mu Fabergého vejce a byl překvapivě těžký, když ho zvedl z podvodního úkrytu.

Tento mimořádný nález, učiněný v roce 2012, byl až doposud dobře střeženým tajemstvím, protože oblast byla nadále zkoumaná za účelem získání dalšího bohatství. K odhalení místa došlo v důsledku bouří, které odstranily asi dva metry písku, jenž poklad obvykle skrýval, a odhalily tak tajemství mořského dna ukrytá po desetiletí.

Štěstí hledače pokladů

Blízkost nugetu k proslulému vraku lodi Royal Charter si vyžádala jeho oznámení správci vraku, čímž se stal majetkem Koruny. Nakonec bude vystavený v muzeu, přičemž Thurkettle předpokládá, že za něj bude nálezci vyplacená odměna. Domnívá se, že díky vzácnosti a spojení s vrakem lodi by se nuget mohl v aukci vydražit až za 50 000 liber.

Thurkettle, který se hledačství věnuje 39 let, vyjádřil smíšené pocity z rozloučení se s nugetem. Zdůraznil však význam jeho veřejného vystavení a zdůraznil, že pozoruhodné objevy stále čekají na ty, kteří odhodlaně zkoumají britskou krajinu.

Tento objev znovu oživil legendu o ztraceném zlatě z Královské charty a vyvolal vzrušení ohledně skrytých pokladů, které se možná ještě skrývají pod vlnami.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.eadt.co.uk