Poznáte, k čemu sloužily tyto nenápadné hliněné nádoby? Používali je křižáci a byly smrtonosné

Lenka Bělská | 27. 1. 2023

Kulaté keramické nádoby nebo vázy najdeme v každém muzeu. Většinou je ale míjíme bez povšimnutí. Na první pohled totiž vypadají zcela obyčejně. Zdání ale klame. Analýza středověkých zásobníků z 11. až 12. století napovídá, že Číňané nebyli jediní, kteří vynalezli výbušniny.

Zaoblené sférokónické nádoby s úzkým otvorem byly vykopány v mnoha islámských zemích. Byly vyrobeny z tvrdě pálené, neglazované kameniny. Nejrozšířenější teorií je, že sloužily k přepravě tekutin různého druhu. Především piva.

Amatérský archeolog rozluštil záhadné tečky na pravěkých malbách. Objev přepisuje historii
Magazín

Amatérský archeolog rozluštil záhadné tečky na pravěkých malbách. Objev přepisuje historii

Nejnovější analýza čtyř úlomků artefaktů, nalezených v Arménské zahradě v opevněném Starém městě Jeruzaléma v letech 1961 až 1967 a uložených v Královském muzeu Ontaria, ale zjistila, že nádoby mohly mít i jinou funkci.

Ruční granáty

Odborníci dlouho předpokládali, že ruční granáty se začaly používat až v 15. století. O dvě století později už existovali vojáci, speciálně vycvičení k vrhání těchto ničivých zbraní. S rozvojem palných zbraní profese granátníků upadla. Na významu ale opět získala v rusko-japonské válce v letech 1904 až 1905 a během Velké války. Od té doby se zásobnice staly běžnou součástí bojové výbavy.

Výsledky studie molekulárního archeologa Carneyho Mathesona z Griffithovy univerzity v Austrálii ale ukazují, že se tyto zbraně pravděpodobně používaly již během křižáckých válek. Jeden ze zkoumaných obalů totiž neobsahoval standardní stopy po nápojích a olejích, ale výbušný materiál.

Jaký byl život středověkého křižáka, a proč byste nepřežili během křížových výprav?
Magazín

Jaký byl život středověkého křižáka, a proč byste nepřežili během křížových výprav?

„Prostřednictvím různých chemických testů jsme zjistili, že čtvrtý kameninový hrnec se silnými stěnami a bez dekorace byl naplněn sírou, rtutí a hořčíkem,” říká vědec. „Nešlo o střelný prach, ale jinou explozivní látku, vynalezenou v krajině úrodného půlměsíce.”

Válka s granátem

Prameny dokazují, že černý prášek, objevený v období sedmého až devátého století v Číně, pronikl do zbytku světa až ve třináctém století. Výzkum Carneyho Mathesona tedy naznačuje, že muslimští alchymisté nijak za svými asijskými kolegy nezaostávali.

Zdroj: Youtube

„Historické zprávy o bitvách, včetně té o obléhání Jeruzaléma v roce 1187 n. l., zmiňují použití zbraní podobných ručním granátům. Byly vrhány na křižácké pevnosti, produkovaly hlasité zvuky a jasné záblesky světla. Zatím jsme ale tato svědectví nepotvrdili,” vysvětluje Matheson. „Studie tedy může přepsat historii výbušných zbraní ve východním Středomoří a pomoci výzkumníkům pochopit, jak se před tisíci lety vedla válka.”

Zdroj:

www.armadnizpravodaj.cz, www.sciencealert.com, www.journals.plos.org

Tagy Austrálie Čína Evropa Griffithova univerzita Jeruzalém válka zbraň