Tato obyčejná scéna se změnila v neobyčejnou, když muže smrtelně srazilo auto. Jeho majetek se však vzpíral logice i času. Potvrzuje to i toto video:

Zdroj: Youtube

Předměty z minulosti, ale jako nové

U jeho osoby byly nalezené zastaralé předměty: žeton dávno zapomenutého salonu, stvrzenka ze stáje, 70 dolarů ve starých bankovkách, vizitky se jménem Rudolpha Fentze a adresou na Páté avenue a dopis z roku 1876. Kupodivu tyto předměty nenesly žádné známky stárnutí, přestože časově nesouvisely.

Vyšetřování vedlo do slepé uličky

Adresa na Páté avenue patřila podniku, nikoli bydlišti, a Rudolpha Fentze nikdo neznal. Otisky prstů nepřinesly žádné shody a hlášení o pohřešovaných osobách se neshodovala. Zajímavé bylo, že ve starém telefonním seznamu byl identifikován Rudolph Fentz mladší, který byl po dotazu popsán jako důchodce, který zmizel v 70. letech 19. století.

Jde o cestování v čase?

Tento podivný případ se zdál být smyšlený, přesto se stal městskou legendou a naznačoval cestování v čase. V roce 1951 napsal spisovatel science fiction Jack Finney povídku nazvanou I'm Scared (Bojím se), která zachycovala Fentzovo vyprávění, ozvláštněné vypravěčovými úvahami o časových anomáliích. Povídka se zdála být faktografická, když byla publikována v časopise, který se zabýval pozorováním UFO, což jí dodalo na tajemnosti.

Jak se legenda šířila, byla nakonec odhalena jako fikce, která vznikla na základě Finneyho vyprávění. Fascinace nevysvětlitelným zmizením a opětovným objevením Rudolfa Fentze pramení z univerzální touhy uniknout ze současnosti. Tento pocit, jak tvrdil Finney, by mohl potenciálně ovlivnit samotný čas a způsobit rozkoly a narušení.

Odborníci nenašli pro Fentzův příběh žádný vědecký základ. Renomovaný badatel v oblasti folkloru Chris Aubeck ji vyvrátil a vysledoval její kořeny ve fiktivním vyprávění. Příběh sice poutá fantazii, ale konkrétní důkazy o cestování časem neexistují.

Zdroje: neveda.cz, en.wikipedia.org/wiki/Rudolph_Fentz, www.snopes.com