Ruská chřipka: Šest let trvající pandemie připravila o život milion lidí

Ruská chřipka v letech 1889-1895 připravila o život milion lidí

Ruská chřipka v letech 1889-1895 připravila o život milion lidí

Foto: winto

Rusko se v roce 1889 probouzí do dalšího slunečného rána. Je léto, teploty v některých krajích dosahují příjemných výšin. Nic nenasvědčuje pomalu nastupující katastrofě, jež si s sebou odnese milion lidských životů.  

Epidemie chřipky se díky stále rozvíjející se dopravní síti dostane daleko za hranice Ruska. Prvních několik měsíců ovšem zmítá jen tuto oblast, v níž infikuje každého třetího. O hromadné nákaze chřipky jako první informuje Sankt Petersburg v prosinci 1889. Odsud se nemoc bleskovou rychlostí rozšíří do celého Ruska a jako černý pasažér nastupuje do všech dopravních prostředků.

V lednu 1890 se nakažení chřipkou hlásí ve Spojených státech, kde jí za velmi krátkou dobu podlehne obrovské množství lidí. Chřipka dále postupuje americkým kontinentem, přitom se nezapomene rozepnout i po Asii a zasáhnout Indii. Kosí také jedno evropské město za druhým. Už se pyšně může označovat za pandemii.

Španělská chřipka si nevybírala, umřít mohl každý

Španělská chřipka zabila 100 milionů lidí. Jak vznikla pandemie před sto lety?

Zdánlivě nekonečná pandemie

S nástupem jara začíná obleva – nemocných a mrtvých ubývá a světová populace doufá, že to nejhorší mají za sebou. Chřipka jim nechává nějaký čas vydechnout a vzpamatovat se. Pak se vrací silnější než předtím.

Březen 1891 s sebou nese další katastrofická čísla. Chřipka si podmaní polovinu lidstva a na nikoho nebere ohledy. Umírají chudí, bohatí, urození i obyčejní. Pandemie připraví o život vnuka královny Viktore Alberta Viktora, slavnou ruskou okultistku Madame Blavatskou, malíře Edwina Longa nebo významnou ruskou matematičku Sofii Kovalevskou.

Chřipkových vln je opravdu mnoho. Druhá skončí v červnu 1891 a po další čtyři měsíce nechá Zemi v nejistotě. V listopadu chřipka opět zasáhne a trvá do června dalšího roku. V létě 1892 znovu ustoupí, jen aby se mohla v zimě 1983 přihlásit o poslední slovo. Trvá do prvních měsíců 84.

Pandemie chřipky celosvětově připraví o život 1 milion lidí. Oproti jiným nemocem, které v minulosti potrápily svět a snížily jeho populaci o desítky miliónů, se ruská chřipka nepyšní vysokou úmrtností, zato jim konkuruje četnými návraty, trvajícími šest let; naposled se chřipka projeví na začátku roku 1895, ale vypaří se jako pára nad hrncem.

Poslední leprosárium v Evropě se nachází v Rumunsku

Lepra: Jak se zacházelo s nakaženými malomocenstvím v průběhu historie?