S jistotou se dá říci, že si zmíněnou frekvenci vyhradila sovětská vláda k armádním účelům. V Povarově totiž bývala vojenská základna a při prohledávání jejího areálu v roce 2011 se našel deník, který kmitočet 4625 kHz bez bližších informací zmiňuje. Očekávalo by se, že s rozpadem SSSR zůstane stanice nazývaná UVB-76 opuštěna a nevyužita. Bzučení však pokračuje do dnešních dnů.

Tajné šifry

A není to jen bzučení, co se z rádia ozývá. Občas je slyšet mužský či ojediněle i ženský hlas odříkávající čísla nebo jména, případně jiná slova a shluky písmen. V únoru roku 2006 bylo například zaznamenáno hlášení: "UVB-76, UVB-76. 75-59-75-59. 39-52-53-58.5-5-2-5. Konstantin-1-9-0-9-8-Tatiana-Oksana-Anna-Elena-Pavel-Šuka." Z nedávných hlášení byly monitorovány mimo jiné výrazy "člun" nebo "zemědělský specialista".

Rusko se k otázkám okolo stanice nikdy nevyjádřilo a její smysl se očividně snaží utajit. Je patrné, že ruská armáda jejím prostřednictvím vysílá nějaké důkladně zašifrované zprávy. Ale komu?

Na toto téma se přirozeně vyrojilo mnoho hypotéz. Podle jedné jde o kódované hlášení pokynů ruským špionům roztroušeným po světě. Jiná teorie dokonce stanici UVB-76 považuje za systém zvaný "mrtvá ruka", který je schopen sám od sebe odpálit jaderné hlavice na určité cíle v případě, že by bylo okolní území zcela zničeno nepřítelem. To se ale zdá být poněkud přitažené za vlasy.

Rozkazy ponorkám?

Pokud první skupinu výše uvedených čísel zadáme do Google mapy ve tvaru souřadnic 75°59' 39°52', šipka nám ukáže polohu v Barentsově moři. Spekuluje se proto, že stanice slouží k jednostranné komunikaci s námořnictvem, respektive s jadernými ponorkami.

Letos v lednu se rádio stalo terčem pirátů, kteří na něm odvysílali jihokorejský hit Gangnam Style. O víkendu po vpádu ruského vojska na území Ukrajiny se z rádia ozvala ukrajinská hymna. Jinak ale stanice UVB-76 stále bzučí a kdokoli ji může sledovat prostřednictvím Youtube:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.historicmysteries.com, www.novinky.cz