Ruský datel: Toto obří monstrum stálo SSSR 7 miliard rublů a totálně selhalo. Uhodnete, o co šlo?

Lenka Bělská | 16. 3. 2023

Celá šedesátá léta se SSSR snažilo vyvinout účinný systém včasného varování před ničivými raketami. Neúspěšně. Po desetiletí marných pokusů ale vysvitla naděje. První prototyp systému Duga fungoval. Začalo se tak s budováním nejdokonalejšího radaru světa. Takový byl alespoň plán.

Psal se počátek sedmdesátých let. Vedení generálního štábu SSSR bylo zoufalé. Nikdo nedokázal odpovědět na otázku, proč nejinteligentnější vědci a technici nedokáží zkonstruovat účinný protiraketový štít. Jejich přístroje fungovaly tak omezeně, že zabránit průniku balistických střel se podařilo jen za příznivého počasí. Jejich reakční doba se navíc pohybovala kolem šesti minut. To byla ostuda. 

Nejvyšší vojenské velení proto odložilo peníze a nařídilo, aby se začalo pracovat na jednom z nejdokonalejších výkřiků techniky a symbolu sovětského pokroku, radarovém systému včasné výstrahy. 

Prohlédněte si šílené létající auto z roku 1947. Odhadnete, zda jde o fotomontáž nebo skutečně existovalo
Magazín

Prohlédněte si šílené létající auto z roku 1947. Odhadnete, zda jde o fotomontáž nebo skutečně existovalo

Politický tlak byl znatelný. Odborníci pracovali dnem i nocí. První experimentální systém s názvem Duga neboli Duha byl postaven v jihoukrajinském Mykolajivu. I přesto, že šlo o poměrně malé zařízení, úspěšně zachytilo start raket z kazašského kosmodromu Bajkonur, vzdáleného 2 500 kilometrů. Oslavy se však konaly až po druhém zdaru, kdy se cvičné odpaly, provedené v archangelské oblasti Nové země, podařilo detekovat téměř okamžitě. 

Ruský datel

Cíl byl nyní jasný. Vybudovat výkonné zařízení, které bude chránit oblohu nad celým SSSR. Pro jeho umístění byla vybrána oblast nedaleko černobylské elektrárny, jejímž úkolem bylo radiolokátoru dodávat potřebnou energii. Spotřeba se totiž vyšplhala až k 10MW ekvivalentního izotropně vyzářeného výkonu. Díky tomu ale mohla Duga-3 sledovat rakety až v ionosféře.

Nastal však problém. Konstruktéři ocelového kolosu dlouhého půl kilometru a vysokého až 155 metrů nepočítali s polární září. Od ní se frekvence odrážely zpět, aniž by něco zachytily. Zároveň se v krátkovlnném pásmu 10 Hz objevila silná stanice, vysílající pravidelné klepání. To zachytili radioamatéři po celém světě.

Komická záležitost 

Podivný zvuk zazněl poprvé 4. června roku 1976. Pomocí výpočtů bylo odhaleno, že zdrojem signálu je Ukrajina. Spekulovalo se, že Sovětský svaz experimentuje s přístroji na ovládání mysli nebo k řízení počasí. Později bylo potvrzeno, že se jedná o protiraketový radar. Supertajný projekt v hodnotě 7 miliard rublů byl odhalen.

Zdroj: Youtube

Ruský Datel, jak se zařízení začalo přezdívat, mařil vysílání veřejného rozhlasu i komunikaci pilotů vojenských a civilních letadel. Sověti obdrželi stovky zpráv z oficiálních míst za narušování rádiového prostoru. Ti však popírali, že za vysíláním stojí. 

Na fotce je nejstrašnější zbraň, co byla odpálena. Je 3x horší než atomovka. Poznáte, o co jde
Magazín

Na fotce je nejstrašnější zbraň, co byla odpálena. Je 3x horší než atomovka. Poznáte, o co jde

Ambiciózní projekt, který měl ukázat technickou vyspělost SSSR, byl postupem času odstaven. Naposledy bylo klepání zachyceno v roce 1989. Konstrukce stále stojí. 

www.is.muni.cz, www.idnes.cz, www.en.wikipedia.org

Tagy Mykolajiv Sovětský svaz Ukrajina