Na orbitu se rozpadl ruský satelit, o kterém nikdo neměl tušení. Astronomové jsou zděšeni

Natálie Borůvková | 18. 2. 2023

Nejprve o něm nikdo nevěděl, nyní se rozpadl. Ruský satelit, o kterém se spekulovalo, že je špionážní družicí či novou experimentální zbraní, se rozpadlý na desítky částí řítí vesmírem. Astronomové jsou zděšeni.

www.iflscience.com, www.space.com, interestingengineering.com

Ruský satelit známý jako Kosmos 2499 se rozpadl na orbitu.

Na orbitu se rozpadl ruský satelit, o kterém nikdo nevěděl

Informace o jeho rozpadu potvrdili američtí astronomové. Právě ti přišli s informací, že na nízké oběžné dráze Země se rozpadá záhadná ruská družice, o které nikdo dlouho nic nevěděl.

K vypuštění družic se ale Rusko uchýlilo již v letech 2013 a 2014. Jedním z těchto předmětů vypuštěným kamsi do vesmíru byla i družice s názvem Kosmos 2499. Od ostatních se lišila tím, že byla do vesmírného prostoru vyslána spolu s komunikačními družicemi. 

Záhadná však byla také z důvodu, že nebyla evidována na žádném seznamu vypuštěných družic. Dlouho tak byla považována za odpad. To až do doby, než se na oběžné dráze začala skutečně chovat jako družice. 

Již tehdy se vyrojily spekulace, že jde možná o špionážní družici či experimentální protisatelitní zbraň. 

Nyní se však Kosmos 2499 rozpadl. Informaci o jeho zničení přinesla letka kosmické obrany (SDS), jež je součástí amerických kosmických sil. Z ruského satelitu vzniklo ve výšce 1127 km více než 80 kusů trosek.

Astronomové jsou zděšeni

K velkému zděšení astronomů, jež dlouho pouze spekulovali, co je Kosmos 2400 vlastně zač, se nyní všechny kusy satelitu řítí vesmírem. Dle předpokladu se budou v naší atmosféře držet dalších několik let.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Objekty jako Kosmos 2499 fascinují všechny příznivce vesmíru již hezkou řádku let. Jedním z nich je i Anatolij Žak, ruský novinář, jehož velkou vášní je právě vesmír. Žak byl jedním z těch, jež rozpad satelitu bedlivě sledoval na svých webových stránkách Russianspaceweb, které se snaží rozklíčovat všechny mimozemské ambice Moskvy. 

Nejasnosti však kolem Kosmosu 2499 panují i po jeho rozpadu. K čemu sloužil a co stálo za jeho zkázou? Podle Žaka byl satelit zvláštní ihned po startu, kdy neobvykle manévroval a pronásledoval svůj vlastní raketový stupeň. 

To by dle všeho mohlo naznačovat, že byl řízen jakýmsi programem. Již na podzim roku 2014 vysílal morseovku, kterou zachytili radioamatérští nadšenci. Oleg Ostapenko, bývalý šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos, uvedl, že Kosmos 2499 není "zabijáckou družicí", ale pouhou součástí blíže nespecifikovaného výzkumu.

Ve vesmíru číhá velké nebezpečí, zjistili vědci. Temné vzdálené místo by mohlo zničit Zemi
Magazín

Ve vesmíru číhá velké nebezpečí, zjistili vědci. Temné vzdálené místo by mohlo zničit Zemi

Ostapenko dodal, že družice krátce po startu ukončila svou misi. Proč ale dále setrvávala ve vesmíru, nikdo neřekl. Nyní z ní zbyly jen trosky, držící se v zemské atmosféře, které jsou pod neustálým dohledem amerických vesmírných sil.

Podívejte se na záběry nádherných tajemných bublin plujících vesmírem. Vystoupaly z černé díry
Magazín

Podívejte se na záběry nádherných tajemných bublin plujících vesmírem. Vystoupaly z černé díry

Rusko není jedinou mocností, která se snaží "ovládnout" vesmír. Čína i USA mají stejný záměr. Spekuluje se, že armády těchto zemí vnímají vesmírný prostor jako součást strategie pro vedení válek budoucnosti.

Tagy Čína Kosmos 2499 Moskva Oleg Ostapenko Roskosmos Rusko umělá družice USA vesmír Země