Miliony let stará kostra

V hrabství Rutland, nejmenším hrabství Spojeného království, se podařil zcela nevídaný objev. Zdejší paleontologové zde našli pozůstatky obřího draka. Miliony let stará zkamenělina byla navíc velmi dobře zachovalá. 

Místní paleontologové tak nejspíš učinili objev, který nemá obdoby. Upozornil je na něj člen týmu ochrany vod, který při rutinním odvodňování nalezl něco, co zprvu připomínalo spíše zbytky hliněných trubek. 

Joe Davis však objevil fosilii pravěkého ichthyosaura. „To, co jsem nejprve považoval za hliněné trubky, vypadalo až příliš organicky, aby to byla pravda, uvedl Davis ve svém prohlášení. 

Davis nejprve narazil na obratle a páteř. Rozhodl se proto povolat odborníky. Ti zanedlouho objevili zkamenělinu obřího pravěkého draka v celé její kráse. 

„Nemohli jsme tomu uvěřit. Nález byl naprosto fascinující a byl skutečným vrcholem naší kariéry. Je skvělé, že jsme se z nálezu tolik dozvěděli a tento úžasný tvor kdysi plaval v mořích nad námi," uvedl jeden z paleontologů.

Obří drak

Nález fosilie obřího draka neboli ichtyosaura je významným objevem. Byla nalezená v téměř kompletním stavu. Odborníci určili, že její stáří odpovídá 180 - 200 milionům let. Lebka nelezeného ichtylosaura je dlouhá zhruba 7 metrů. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Jedná se o skutečnou raritu, která se zachovala v téměř neponičeném stavu. Jde navíc o největší ichtylosauří kostru, kterou se kdy podařilo objevit. 

„Tito živočichové se poprvé objevili v období zvaném trias zhruba před 250 miliony let. Náš exemplář, Rutlandský ichtyosaurus neboli Rutlandský mořský drak, je největším kompletním ichtyosaurem, který byl kdy v Británii nalezený za více než 200 let vědeckého sbírání těchto věcí, což je neuvěřitelný výkon," uvedl odborník na ichtyosaury Dean Lomax.

Jedná se o objev, který ve všech směrech předčil všechna možná očekávání. Nejde však o jediný nález podobného typu, který se kdy v Rutlandu podařilo objevit. První pozůstatky zde byly nalezené již v 70. letech 20. století. 

Tehdy však odborníci našli neúplné a mnohem menší exempláře. I to je důvod, proč je objev téměř kompletního ichtylosaura zcela výjimečným nálezem, díky kterému se informovanost o pravěkých dracích posunula opět o kousek kupředu. 

Zdroje: zoom.iprima.cz, zena-in.cz, en.wikipedia.org