První světovou soutěž královny krásy vyhrála Češka. Skvostné fotky Růženy Brožové z roku 2010

Lenka Bělská | 9. 3. 2023
Růžena Brožová
Růžena Brožová
Růžena Svobodová, 1. miss Čech

„Hledáme Ideální dívku Čech!” hlásal inzerát v novinách. „Vlastenku s reprezentativním vzhledem.” Růženčin otec se zamyslel a podíval se na svou dceru, která právě zasněně hleděla z okna. Pak oznámení vystřihl a schoval do kapsy. O pár dní později poslal na uvedenou adresu její fotografii.

Sedmnáctiletá dívka nic netušila. O rozhodnutí svého tatínka, že ji přihlásil do soutěže krásy, se dozvěděla až ve chvíli, kdy jí přišel dopis s pozváním na osobní setkání s porotci, jež se mělo uskutečnit v nádražní restauraci v Brně. Jako herečka vystupující v ochotnické společnosti své rodiny ale výzvu přijala s radostí.

Marta Gottwaldová: dobrosrdečná, prostá a korpulentní první dáma, udělala ostudu, kam přišla
Magazín

Marta Gottwaldová: dobrosrdečná, prostá a korpulentní první dáma, udělala ostudu, kam přišla

„Ideální dívku Čech vymysleli dva bratři, již podnikali ve Francii a hledali krasavici, která by mohla konkurovat místním dívkám v soutěži Mi-Careme konající se o Velikonocích v Paříži,” přibližuje vnučka první „České Miss a Miss Europe” Kateřina Bečková. V porotě s nimi seděl i Alfons Mucha. „Možná právě proto babička vyhrála. Podobala se jeho múzám,” směje se.

Růžena Brožová - První Miss

Růžena by se s dnešními favoritkami soutěží krásy nemohla srovnávat. „Byla to holka krev a mlíko, měla ale zářící pleť a jiskru v oku,” říká její vnučka. V kontextu doby však byla ideální zástupkyní naší krajiny. Jakmile byla zvolena, čekala jí cesta do Paříže. Ještě před ní ale bylo nutné nechat ušít odpovídající róbu.

Organizátoři se obrátili na pražský magistrát s prosbou, zda by mohl pomoci s financováním.
„Ten jim ale odpověděl, že žádnou královnu podporovat nebudou, protože žijeme v Rakousku-Uhersku,” vypráví Kateřina Bečková. Nakonec se na šaty složili vlastenci. Růžena si tak hrdě oblékla moravský kroj a šerpu s českým lvem.

Co jedli čeští prezidenti: Nejpodivnější chutě měl G. Husák, byl to důsledek pobytu ve vězení
Magazín

Co jedli čeští prezidenti: Nejpodivnější chutě měl G. Husák, byl to důsledek pobytu ve vězení

Francouzští novináři středoevropskou krasavici, která se měla utkat s dívkami z různých čtvrtí francouzské metropole, netrpělivě očekávali. Když dorazila, byli příjemně překvapeni. „Královna ze země le Bohéme, o níž kolují legendy, že je divoká, méně civilizovaná a její obyvatelé žijí kočovným životem, včera dorazila,” psal deník Le Figaro. „Nevystoupila z komediantského vozu, ani ji nedoprovázel vousatý stařec, hubená herka či věštkyně.”

Evropská krasavice

Její příjezd doprovázely velké ovace. Na nádraží se sešlo tisíce zvědavců. Následující den procházel městem průvod v čele v českými vlastenci a jejich zástupkyní. Zněla revoluční píseň La Marseillaise i Kde domov můj. Články ji popisovali jako velkou rusou dívku se svěží pletí, modrýma očima a rysy hrdinek. Samotná soutěž byla krátká. Ženy se prošly po molu a předvedly své šaty. Nakonec porota hlasovala o vítězce. Jednohlasně byla zvolena Růžena Brožová. 

Po návratu domů se z „první České Miss a Miss Europe” stala celebrita. Jako o herečku o ní mělo zájem mnoho divadel. Růženka byla nadšená a užívala si nabytého úspěchu. To se ale nelíbilo jejímu snoubenci Antonínu Opravilovi. Proto se pár rozešel. Když se ale kráska později dozvěděla, že charismatický důstojník zařídil, aby její bratr nemusel nastoupit během první světové války na frontu, vzdala se kariéry a Tondu si vzala. „Stala se ženou v domácnosti a na své pařížské dobrodružství vzpomínala jako na největší zážitek svého života,” říká její vnučka. 

Zdroje: www.krajskelisty.cz, www.archiv.ucl.cas.cz, www.lifee.cz

Tagy Alfons Mucha Brno Česká Miss Česko Francie Kateřina Bečková krása Paříž první světová válka soutěž Velikonoce vzhled