Lidé se pod vodou většinou obávají žraloků, možná perutýnů anebo požahání od medúzy. Zkušení potápěči ale vědí, že úplně jiné ryby patří k těm agresivním – je to dokonce klaun, kterého známe jako Nemo, anebo třeba triggerfish, česky ostenec, kteří patří ke skutečným agresorům. Většinou brání své „hnízdo“ s vajíčky, ale nezřídka i teritorium. Skutečně se nebojí na kolem plavající potápěče zaútočit. U „Nema“ se člověk lehce ubrání a usměje, ale ostenec dokáže svými zuby skutečně zranit.

Na videu, které na YouTube zveřejnil ViralHog, je vidět, jak se ryba blíží k potápěči a okusuje mu rukavici. Potápěč se snaží rybu odstrčit, ale ta se stále vrací a chce si ještě přidat. Podívejte se sami:

Zdroj: Youtube

Nečekané setkání s agresivní rybou

Skupina potápěčů se při pro ně zřejmě nečekaném podmořském setkání seznámila s rybou s lidskými zuby. K incidentu došlo u pobřeží egyptského Šarm el Sheikhu, kde se americký potápěče Alex Pikul potápěl se svými kolegy. Netušili, že jejich výprava nabere nečekaný směr.

Při proplouvání vodami potápěči narazili na silný proud, který je donutil změnit směr. Nevěděli, že plavou nad hnízdem s vajíčky, což vyvolalo ochranářské instinkty samce ostence. Triggerfish jsou známí svou agresivní povahou a při ochraně svých potomků jsou obzvláště obranářští, a tak se najednou potápěči ocitli v honbě za rozzuřenou rybou, jejímž hlavním záměrem bylo chránit své hnízdo. Alex Pikul, který byl zaskočen, si myslel, že se rybě vyhnul, když odplavala pryč. K jeho zděšení se však na něj triggerfish vrhla a kousla ho do nohy. Ostatní potápěči překvapeně přihlíželi.

Ryba se zubními protézami

Triggerfish je známý svým teritoriálním a agresivním chováním. Díky svým tvrdým zubům a čelistem se mohou ostenci pustit do mořských ježků, a dokonce i do bojových krabů. Jejich impozantní zuby, nápadně připomínající lidské, jsou jedinečným a znepokojivým jevem.

Ostenců či ostencovitých je přibližně 40 různých druhů a obvykle se vyskytují v mělkých pobřežních biotopech a dávají přednost tropickým a subtropickým oblastem. Jsou známé svými zářivými barvami a mají schopnost vyhrabávat kořist, jako jsou krabi a červi, pomocí mávání a vody vystřikované z tlamy.

Triggerfish jsou díky svému atraktivnímu vzhledu oblíbení i v akvaristice, což však vede k obavám z nadměrného lovu a nutnosti snahy o jejich ochranu. Ti největší ostenci mohou dorůstat až délky kolem 90 centimetrů a vážit až 10 kilogramů. Někteří rybáři považují tuto rybu za lahůdku a tvrdí, že tyto ryby jsou mazané a obtížně se chytají, protože mohou snadno ukrást návnadu z háčků.

Navzdory bolestivému setkání dokázal potápěč Alex najít v situaci i něco vtipného, kdy popsal zuby ryby jako "hloupé" a "téměř jako zubní protézy".

Ryba s hezčími zuby než leckteří lidé

Neobyčejné setkání pod vodou se rychle stalo internetovou senzací, protože videozáznam zachytil přesně okamžik, kdy ostenec zaútočil na potápěče. Lidé byli ohromeni a zároveň znervózněni rybími zuby, které připomínaly lidské. Incident připomněl úžasnou rozmanitost a nepředvídatelnost mořského života.

Potápěč sice utrpěl modřinu a šrám ve tvaru zubů rybky, ale nemá jí za zlé, že bránila své hnízdo. Byl to nezapomenutelný zážitek, který ukázal sílu a ochranné instinkty živočišné říše.

Ostenci nejsou pro člověka nebezpeční, pokud jej nekousnou. Obvykle jsou plašší a vyhýbají se kontaktu s potápěči, ale mohou se stát agresivními, pokud se cítí ohrožení nebo někdo ohrozí jejich teritorium, ještě k tomu s vajíčky. Podle serveru Nerdist někteří potápěči hlásili, že byli pronásledovaní ostenci, kteří se jim snažili kousnout do ploutví nebo fotoaparátů.

Video s útokem ovčáka se stalo virálním na sociálních sítích a mnoho lidí komentovalo neobvyklý vzhled a chování ryby. Někteří lidé vtipkovali, že ryba má lepší zuby než oni, zatímco jiní se ptali, jestli odtud pochází zubní protézy.

Zdroje: www.thesun.co.uk, nerdist.com, cs.wikipedia.org/wiki/Ostencoviti