Nepříjemná rýma

K zánětu vedlejších nosních dutin dochází při infekci nebo zánětu. Existují čtyři hlavní typy infekcí vedlejších nosních dutin a každá z nich se vyznačuje jiným typem příznaků. První je virová infekce vedlejších nosních dutin, která připomíná běžné nachlazení. 

Léčí se výplachy solným roztokem, dekongestivy a samozřejmě odpočinkem. K výplachům pomáhá speciální černá sůl, kterou smícháte s trochu vlažné vody, aby se sůl pořádně rozpustila. Za pomoci speciální konvičky pak proplachujete střídavě pravou a levou nosní dírku. 

Ačkoliv jde o proces, který není příjemný, rozhodně se řadí k těm, které pomáhají a zbavují dutiny nepříjemných a dráždivých hlenů. Dalším typem infekce, která postihuje nosní dutiny, je akutní bakteriální infekce. 

Ta se většinou objeví po alergiích nebo virových infekcích. Na tu však sůl nepomůže. Je potřeba nasadit antibiotika, která vám do pár dnů uleví. Není třeba panikařit. Antibiotika stačí nasadit až po pěti dnech přetrvávajících příznaků. 

Třetím typem infekce, která může postihnout nosní dutiny, je chronická bakteriální infekce dutin. Ta je většinou projevem dlouhodobě nevyřešených či neléčených akutních infekcí. V takovém případě pomůže nechirurgická léčba, například balónková sinuplastika.

Posledním typem infekce nosních dutin je plísňová infekce, která vzniká jako závažná alergická reakce na přítomnost plísní. Úlevou jsou nám v tomto ohledu především perorální antibiotika. Ať už vás ale trápí jakákoliv z těchto infekcí, nic nezkazíte ani domácí léčbou. Ta vám buď pomůže nebo urychlí jíž probíhající léčbu. 

Nejlepší trik

Prevenci či léčebný plán může každý z nás doplnit několika domácími prostředky. Jako přírodní dekongestivum slouží vitamin C a zázvor, které zmírňují pocity ucpaného nosu a alergických reakcí. 

Vyčistětě dutiny s pomocí našeho videa: 

Zdroj: Youtube

V případě, že vás trápí dutiny se doporučuje zvlhčit prostor, ve kterém žijete. Pomohou vám odpařovače s chladnou mlhou nebo zvlhčovače vzduchu. Ty snižují ucpání nosu a zklidňují podrážděné tkáně.

Dalším trikem, jak zmírnit potíže ucpaných dutin je inhalace výparů heřmánku. Právě heřmánek je známý pro své uklidňující a hojivé účinky, které mohou zmírnit počínající i akutní potíže s dutinami.

Doporučuje se pití bylinných čajů s příměsí šafránu a česneku se zázvorem. Protizánětlivé účinky mají také tymiánové a medové nálevy. Jak už jsme ale zmínily na začátku, absolutní špičkou domácích léčebných procedur jsou právě výplachy nosu.

Kromě toho, že jimi účinně vypláchnete nosní dírky, zbavíte dutiny hlenů a alergenů. Zařadit můžete také teplé obklady, které přiložíte na čelo a nos. Pomohou vám zmírnit tlak a zánět. Inhalace páry v horké sprše zlepšuje ucpání a odvodnění dutin.

blogs.bcm.edu, www.healthline.com, www.mountsinai.org