Na španělský hrad

Ve španělské oblasti ústí řeky Ría de Vigo vypukla v 15. století velká rolnická vzpoura proti šlechtě. Většinu hradů zde vzbouřenci poničili nebo zbořili. Mezi nimi byla i pevnost Torre de Meira na vrcholu kopce u obce Moaña. Před třemi lety zde začaly vykopávky, které provádí archeologická společnost Árbore Arqueoloxía e Restauración S. Coop Galega. Nejdříve pracovali na odkrytí a restaurování ruin věže, která dle badatelů padla v roce 1476. Loni následovaly zdi a stavby. Letos vykopali kousky keramiky a kamenná vřetena.

Nejpřekvapivější však byl nález patnácticentimetrového předmětu falického tvaru starého více než 500 let.

Malý, ale velmi potřebný

„Je to zajímavý předmět, protože je neobvyklý, a protože zhmotňuje symbolickou asociaci mezi násilím, zbraněmi a mužností, asociaci, o které víme, že existovala ve středověku a je přítomná v naší kultuře i dnes,“ sdělil pro Live Science Darío Peña-Pascual, archeolog z uvedené společnosti. Odborníci ale dodávají, že ač se „…falická symbolika běžně vyskytuje v pravěkých artefaktech, v nálezech z období středověku není obvyklá.“ A už vůbec ne pro účel, jakému tento „nápadný a neobvyklý“ artefakt tvaru mužské části těla sloužil.

Uhádli jste?

Je to talisman pro štěstí? Ozdoba? Přestože si archeologové nejsou zcela jistí jeho kulturním významem, jeho účelem ano. Na základě zřetelných škrábanců a opotřebení jedné strany předmětu usuzují, že je to ozdobný brousek, „… který umožňoval vojákům brousit si meče v rámci bujarého projevu nadměrné mužnosti.“ Peña-Pascual říká, že se brusné kameny snadno určují, protože stále nesou stopy a otisky materiálů. A také, že jsou brousky na středověkých nalezištích běžné a mají různé tvary. Tento je však ojedinělý. Díky tomu je tento artefakt naprosto výjimečný.

Archeologické práce na místě ještě neskončily. Tým španělských archeologů zatím čeká na některá povolení majitelů pozemků v obci Moaña. Stále ještě zbývá mnoho otázek, jak ohledně věže, tak dalších artefaktů včetně tohoto brousku. Je možné, že bojovníci použili tento tvar jako symbol úcty a ochrany před zlem.

Zdroje: www.iflscience.com, www.miamiherald.com, www.livescience.com