Největší bankovní loupež v historii: Syn Saddama Husajna odnesl miliardu dolarů

Nataša Slánská | 31. 3. 2020
Saddám Husajn vykradl bagdádskou Centrální banku.
Saddám Husajn
Saddám Husajn byl zajat na sklonku roku 2003.

Kolik peněz se dá odnést při loupežném přepadení banky, jistě záleží na mnoha okolnostech. Irácký diktátor Saddám Husajn v tomto ohledu drží světové prvenství. V předvečer vypuknutí války poslal svého syna Kusaje do bagdádské Centrální banky, aby odtud vybral necelou milardu dolarů.

V březnu roku 2003 se situace v Iráku vyhrotila. Američané byli doslova před branami jako legendární Hannibal a Saddám Husajn se obával nejhoršího. Začínající válka mohla zhroutit iráckou ekonomiku a diktátor se nestrachoval ani tak o životy občanů, jako o ztrátu vlastního luxusního životního stylu. Potřeboval se pojistit, že bude pořád při penězích. A tak se rozhodl si nějaké obstarat, i když mu nepatřily.

18. března, den před vypuknutím války, vstoupil za úsvitu do Centrální banky v Bagdádu Saddámův druhorozený syn Kusaj a předložil úředníkům rozkaz svého otce, aby mu okamžitě uvolnili úvěr ve výši 900 milionů USD (asi 22 miliard Kč). "Když dostanete rozkaz od Saddáma Husajna, nediskutujete o tom," vysvětlil později představitel banky, který nechtěl být jmenován.

Zaměstnancům trvalo 2 hodiny, než požadovanou částku v EURO bankovkách naložili do přistavených nákladních vozů.

Saddám si uloupených peněz příliš dlouho neužil. Americká armáda ovládla Bagdád a diktátor utekl do úkrytu. Schovával se až do prosince 2003, kdy byl zajat a předveden před soud. Za genocidu a mučení civilistů byl o tři roky později popraven.

Americké jednotky nalezly v jeho luxusním paláci 650 milionů dolarů pocházejících z bankovní loupeže. Dodnes nikdo neví, kam se poděl zbytek.

Tagy Bagdád diktatura dolar Irák Saddám Husajn válka