Když se pár procházel po svém pozemku, Mary upoutalo něco zvláštního. Byla to stará plechovka trčící ze země. Mary byla zvědavá, a tak její manžel John plechovku opatrně odkryl…

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Plechovka vedla k pokladu

....A odhalili ohromující nález - 1 411 zlatých mincí z konce 19. století.
Saddle Ridge Hoard, jak se mu začalo říkat, byl ohromující nález v hodnotě přibližně 10 milionů dolarů, tj. téměř 22 miliónů korun Sbírka se skládala především z dvacetidolarových zlatých mincí ražených během zlaté horečky. Zvláštní ale bylo, že některé starší mince pocházely až z Georgie, což vyvolalo otázky, jak se dostaly do Kalifornie.

Odborníci se do této záhady vložili a nabídli různé teorie o původu pokladu.

Různé teorie

Někteří naznačovali souvislost s bankovní loupeží v San Franciscu v roce 1901, kdy bylo ukradeno asi 30 000 dolarů ve zlatých mincích. Americká vláda však tuto teorii vyloučila s tím, že mince ze Saddle Ridge neodpovídají mincím z konkrétní loupeže.

Dalším pravděpodobným vysvětlením bylo, že mince patřily horníkovi, který hledal štěstí během zlaté horečky. I tato teorie se však setkala s problémy, protože v době, kdy byly mince zakopány, zlatá horečka již většinou skončila.

Nejpravděpodobnější scénář, který navrhovali odborníci, byl, že je vlastnil bohatý, možná výstřední člověk, který nedůvěřoval bankám. Proto si své bohatství pečlivě střežil u sebe. Z opatrnosti se rozhodl zakopat své jmění na svém pozemku, možná s úmyslem získat je později zpět. Bohužel však asi zemřeli dříve, než místo někomu prozradili.

Poklad obrovské ceny zůstává záhadou

Nedotčený stav mnoha mincí, které se nedostaly do běžného oběhu, výrazně zvyšoval jejich hodnotu na volném trhu. Nominální hodnota mincí činila 27 000 dolarů, což byla v době, kdy byly pohřbeny, obrovská částka.

Kvůli obavám o soukromí a ze strachu z vniknutí hledačů pokladů na jejich pozemek se manželé, kteří hromadu objevili, rozhodli zůstat v anonymitě a místo nálezu střežili.

Přestože nález pokladu ze Saddle Ridge zaujal celý svět a vedl k teoriím a spekulacím amatérských badatelů i odborníků, skutečný příběh největšího nálezu zakopaného pokladu v Americe však prozatím zůstává záhadou.

Podle Donalda Kagina, numismatika ze společnosti Kagin's, se manželé moudře rozhodli použít získané prostředky na vyrovnání osobních dluhů a věnovat je místním charitativním organizacím. Rozhodli se také, že si některé mince ponechají jako rodinné dědictví a památku.

To, co začalo bližším pohledem na plechovku trčící ze země na kalifornském venkově, skončilo jako poklad v hodnotě deseti milionů dolarů známý jako Saddle Ridge Hoard. Celkem bylo nalezeno 1 411 mincí, včetně mince s dvojitým orlem ražené v roce 1866.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Saddle_Ridge_Hoard, allthatsinteresting.com, www.cbsnews.com