Vědci spolu s Burdurskou univerzitou v Turecku zrekonstruovali tváře dvou staletých obyvatel Sagalassosu.

nieuws.kuleuven.be, www.inventhuman.com, www.leuvenmindgate.be

Vědci oživili náhodné tváře obyvatel dávného města

Sagalassos je archeologické naleziště na jihozápadě Turecka, ležící přibližně 100 km od Antalye. Přesto pokaždé, když se mluví o antickém městě, jde hlavně o stavby a předměty, které se z dob dávno minulých dochovaly. 

Z tohoto důvodu je pak snaha vědců dát tváře lidem, kteří tato místa před mnoha staletími obývali, mimořádným počinem. 

To se nyní povedlo dvěma belgickým vědcům. Jeroen Poblome a Sam Cleymans vytvořili "portréty" těch, jež byli skutečnými obyvateli Sagalassosu. Ředitel projektu Sagalassos Archaeological Research Project a jeho spolupracovník se za pomoci Burdurské univerzity v Turecku pustili do rekonstrukce dvou lidských tváří.

Vědcům se podařilo zrekonstruovat konkrétní tváře vzdálené minulosti. Použity byly dvě kostry. První patřila ženě středobyzantské doby (11.-13. století n. l.), kterou vědci pojmenovali Eirènè. Druhá pak náležela muži, který žil na počátku 3. století a byl pojmenován Rhodon.

Kostra ženy byla vyzvednuta na jednom z místních hřbitovů již v polovině 90. let minulého století. Kostra muže pak byla nalezena v roce 2016.

Obě kostry se dochovaly ve skvělém stavu a téměř kompletní. Aby autenticita rekonstrukcí byla o to větší, dostaly obě tváře nová jména. 

Vyšla nádherná žena a mimořádně ošklivý muž

Předpokládá se, že Eirènè zemřela mezi 30. a 50. rokem života a její pohřeb byl zcela v souladu s místními tradicemi. Zatímco odhadovaný věk Rhodona je 50 let. Patřil do vyšší střední třídy. Důvodem jeho sociálního zařazení byly krásné dary, se kterými byl pohřbený, jako epistomion. Zlatý list, který zakrýval ústa zemřelého. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Na něm byl položen obrázek včely a také pozlacený bronzový prsten. Vědecké výzkumy kostry prokázaly, že Rhodon se během svého života věnoval fyzicky náročné práci v drsné krajině Sagalassosu.

Rekonstrukce tváří Eirènè a Rhodona byla provedena za pomoci 3D skenování lebek. Tím se vrstvu po vrstvě vytvářel obličej a postupně vypočítával tvar nosu, uší a očí. K určení barvy očí a vlasů vědcům pomohli obyvatelé nedalekého Ağlasunu. Obě tváře dostaly světlou pleť a tmavé oči i vlasy. 

Vzhledem k období, ve kterém obě "tváře" žily, vědci vytvořili Rhodonovi krátké vlasy a precizně střižené vousy, zatímco Eirènè dostala rozpuštěné vlasy s tenkým copem. Vyšla nádherná žena a mimořádně ošklivý muž.