Šakal se narodil v roce 1949 ve Venezuele, ale s rodiči projel kus světa, stejně tak v mnoha zemích získal i vzdělání. Hovořil plynně několika jazyky a velmi záhy se naučil žít velmi luxusním stylem života. Těšil se zejména pozornosti žen. Jeho vzhled – černá kožená bunda a baret ve stylu Cheguevary se nesmazatelně vryly do každého jeho obrazu. Nakonec ale jako frajer nezemřel…

V hledáčku světových úřadů

Šakal vyznával od mládí marxisticko-leninskou ideologii a v roce 1970 vstoupil do Lidové fronty pro osvobození Palestiny (PFLP). Carlos se nechvalně proslavil sérií atentátů a teroristických útoků v letech 1973-1985 a byl hledaný hned v několika zemích. Na nesmírně poutavý dokument v angličtině se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Mezinárodní pozornost si Carlos získal v roce 1975, kdy vedl útok na sídlo Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve Vídni, který si vyžádal tři mrtvé a rukojmí. Poté, co byla zatčená jeho manželka Magdalena Koppová, inicioval Carlos sérii bombových útoků ve Francii a požadoval její propuštění. Stal se jedním z nejhledanějších mezinárodních uprchlíků a nadále se podílel na teroristických aktivitách po celé Evropě.

Zatčení a soud

Carlosova proslulost a pátrání po něm ho však nakonec dostihly. Čelil několika soudním procesům, včetně toho za vraždu dvou francouzských agentů a komplice v roce 1975. V roce 1994 byl dopadený v Súdánu při společné operaci francouzských a súdánských orgánů. Carlos byl násilně převezený do Francie, kde měl být postavený před soud, což vedlo k jeho uvěznění ve věznici La Santé a později ve věznici Clairvaux.

Počátky jeho konce

Během věznění se Carlosovo fyzické zdraví výrazně zhoršilo. Značně přibral na váze, což vedlo k obezitě. Zprávy naznačovaly, že měl málo fyzické aktivity a za mřížemi čelil zdravotním problémům. Carlos se snažil udržet si relevanci vydáváním spisů a obhajobou svých činů, ale jeho vliv značně poklesl.

V roce 2017 se Carlos přihlásil k odpovědnosti za 80 mrtvých a chlubil se svou rolí v palestinském odboji. Jeho fyzická kondice však začala vzbuzovat obavy a ukázalo se, že jeho obezita má vážné následky na jeho zdraví.

Několik doživotních trestů

Zatímco proslulost Carlose Šakala kdysi naháněla mnohým strach, jeho poslední roky života byly poznamenané realitou věznění a zhoršujícího se zdravotního stavu. Jeho kdysi odvážná a bojovná osobnost ustoupila utlumené a nezdravé existenci. V praktické rovině mu jeho obezita ztěžovala pohyblivost a zvyšovala náročnost jeho života ve vězení.

Dnes třiasedmdesátiletý Carlos Šakal je stále uvězněný a ve Francii si odpykává několikanásobný doživotní trest. I když jeho dny jako nechvalně proslulého teroristy již skončily, jeho příběh slouží jako připomínka dalekosáhlého dopadu terorismu a složitých faktorů, které mohou ovlivnit osud i těch nejznámějších postav.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Carlos_the_Jackal, www.britannica.com/Carlos-the-Jackal, www.hindustantimes.com