Kruté čarodějnické procesy v Salemu: Rozpoutal je zlomyslný dětský rozmar

Nataša Slánská | 16. 7. 2020
Salemské procesy
Salemské procesy
Salemské procesy - Výpověď služebné Tibuty

V roce 1692 ve městě Salem v americkém státě Massachusetts soudci pod vedením Williama Stoughtona vytipovali na 150 osob podezřelých z čarodějnictví. Lavinu procesů odstartovaly podivné záchvaty dvou malých děvčat. Jejich příčinu si psychologové dodnes neumějí vysvětlit.

V Salemu bylo oběšeno celkem 19 žen a mužů, sedm dalších podlehlo špatným podmínkám vězení. Vlnu nevole ve společnosti vyvolala smrt 81letého Gilese Coreye, kterého vyšetřovatelé umučili při výslechu tím, že mu pokládali na hruď těžké kameny. V té době už však bylo obviňování v plném proudu a kdo se proti procesům odvážil něco namítnout, stal se sám podezřelým.

Všechno vypuklo ve chvíli, kdy místní reverend Samuel Parris zavolal lékaře ke své devítileté dceři Elizabeth a jedenáctileté neteři Abigail. Obě dívky dostávaly záchvaty, kdy se zmítaly v křečích a vykřikovaly nesrozumitelná slova. Lékař nenašel jiné vysvětlení, než že je uhranula nějaká čarodějnice.

Anna Göldi: Jak probíhal proces s poslední obětí čarodějnických procesů v Evropě
Magazín

Anna Göldi: Jak probíhal proces s poslední obětí čarodějnických procesů v Evropě

Děvčata na naléhání dospělých začala uvádět jména podezřelých osob. Jako první byly zatčeny tři postarší ženy, které svým zjevem mohly v dětské fantazii čarodějnice tak trochu připomínat: šlo o zanedbanou žebračku, služebnou tmavé pleti a samotářskou podivínku, která ani nechodila do kostela. Jenomže pak začaly záchvaty trpět i další děti z města. A seznam domnělých čarodějnic rostl. Ocitli se na něm i muži, a dokonce také čtyřleté dítě.

V říjnu 1692 proti procesům rázně zakročil sám guvernér Massachusetts William Phipps, neboť se v hledáčku vyšetřovatelů ocitla i jeho vlastní žena. Čarodějnický soud rozpustil a nahradil ho Nejvyšším soudem, který všechny dosud žijící zatčené postupně omilostnil.

Zatímco víra v síly pekelné by se dala zpětně vysvětlit dobou a pověrčivostí puritánské bělošské komunity, psychologové si dodnes kladou otázku, co bylo příčinou dětských záchvatů, které procesy rozpoutaly. Podle jedné z často akceptovaných verzí Elizabeth a Abigail záchvaty simulovaly, ať už z žertu, nebo aby připoutaly pozornost dospělých. V potaz bývá brána také možnost, že se přiotrávily námelem.

Nejnespravedlivější oběť losinských čarodějnických procesů:Upálený kněz Lautner
Magazín

Nejnespravedlivější oběť losinských čarodějnických procesů:Upálený kněz Lautner

Tyto teorie ovšem odmítá odborník ze Státní univerzity v Salemu Emerson Baker, který se na čarodějnické procesy specializuje. Podle něj není příliš pravděpodobné, že by "žert" vzápětí napodobily i další děti. "Po dlouhých letech studia salemských událostí jsem dospěl k názoru, že šlo nejspíše o masovou psychogenní nemoc, tedy poruchu, jejíž symptomy postihují celou skupinu jedinců najednou," uvedl Baker.

Masové psychogenní onemocnění, označované také jako masová hysterie, bývá vyvoláno úzkostí z nějaké imaginární hrozby. V případě salemských dětí mohlo jít o strach z čarodějnic, kterými se strašilo v pohádkových vyprávěních. Hrůza z představy, že se tam venku potulují nějaké zlé osoby ubližující malým dětem, přerostla ve fyzické symptomy nekontrolovatelných křečí. Když pak došlo k zatčení prvních podezřelých, ostatní děti ve městě nabyly dojmu, že čarodějnice opravdu existují, a úzkost se přenesla i na ně.

Tagy Massachusetts Salem Samuel Parris